zapůjčka

Dobrý den,
v občanském zákoníků figuruje termín "zápůjčka" Je tímto termínem myšlena jen zápůjčka peněžní nebo se může na základě toho § vytvořit smlouva mezi dvěma stranami o zápůjčce konkrétní věci např. počítače? A pokud ano jak se bude nazývat strana, které se věc půjčuje? V dostupných vzorech na internetu se vždy mluví o "vydlužíteli" což opět ukazuje na zápůjčku peněžní.. Děkuji za vaši odpověď. Kratochvílová

— Petra Kratochvílová

Odpověď:

Dobrý den,
zápůjčka slouží k zapůjčení zastupitelné věci (nejčastěji peněz), která má být užita dle libosti vydlužitele a později vrácena ve stejné výši. V případě, že se půjčuje bezúplatně nezuživatelná věc (například počítač) je třeba použít institutu „Výpůjčky“ dle § 2193 občanského zákoníku a strany smlouvy se budou nazývat „vypůjčitel a půjčitel“. Pokud by strany měly v úmyslu tuto smlouvu uzavřít úplatně, tady za půjčení věci požadovat placení, jedná se o smlouvu nájemní dle § 2201 a násl., občanského zákoníku.
AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 16. 11. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz