Zněna zakladatelů o.p.s. a jejího zaměření

Dobrý den,
založili jsme o.p.s. MAS Košumbersko a Vysokomýtsko za účelem získání dotací na projekty realizované 
v uvedeném území. Žádost o podporu nebyla úspěšná a tak o.p.s. nevykazuje činnost.
Je možné změnit účel zakladatelské listiny a vyměnit zakladatele a jak. Jak může vystoupit zakladatel ze společnosti.
Může o.p.s. podnikat za účelem vytváření zisku ?

Děkuji  Ing. Mandík  tel.602487398

— Milan Mandík, TORO VM a.s.

Odpověď:

Dobrý den,

zakladatelskou listinu je možné změnit, pokud to zakladatelská listina nevylučuje. Může to udělat zakladatel.

Změna však jednoznačně musí být v souladu se zákonem o obecně prospěšných společnostech (zákon č. 248/1995 Sb. o obecně prospěšných společnostech - dále jen "Zákon").

Přechod práv a povinností zakladatele na jinou osobu je možný, pokud to zakladatelská listina nevylučuje.

Co se týká podnikání, pak o. p. s. není právní forma určená k takové činností. Neznamená to ale, že nesmí vytvářet zisk - je omezena tím, že hospodářský výsledek (zisk) nesmí být použit ve prospěch zakladatelů, členů jejích orgánů nebo zaměstnanců a musí být použit na poskytování obecně prospěšných služeb, pro které byla obecně prospěšná společnost založena (viz. § 2 odst. 1 písm. c Zákona).

Pokud tedy obecně prospěšná společnost poskytuje v souladu se zakládací listinou obecně prospěšné služby a při tom generuje zisk, který používá na zlepšování poskytovaných obec. prosp. služeb, není v tom žádný problém. Stejně tak pokud vykonává doplňkové činnosti ve smyslu § 17 odst. 1 a vygenerovaný zisk použije na poskytované obec. prosp. služby, je to v pořádku.

Zisk prostě nesmí připadnout zakladateli, členům orgánů o. p. s. ani zaměstnancům o. p. s. a musí být "reinvestován" do činnosti o. p. s., pro kterou byla o. p. s. založena.

Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 13. 10. 2016

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz