Může být různá výše členských poplatků pro různé skupiny jednoho spolku?

Dobrý den,
Potřebovala bych poradit ohledně spolkových poplatků. Náš oddíl je sokolský a zároveň jsme členy Českého svazu akrobatického rokenrolu. Valná hromada tohoto svazu odsouhlasila, že nesokolští členové budou platit roční spolkový poplatek 500,- Kč a sokolské oddíly 1350,- Kč.
Přijde mi to diskriminační a ráda bych znala i Váš názor na danou problematiku spolkových poplatků. 
Děkuji Vám za odborný výklad a případnou pomoc
Štěpánka Slámová
Mob: 734 381 258

— Štěpánka Slámová, Akrobatický rokenrol Sokol Pražský

Odpověď:

Dobrý den,

záleží na stanovách ČSAR. Pokud byla výše spolkového poplatku (předpokládám, že spolkový poplatek = členský příspěvek) stanovena postupem podle stanov spolku - tedy byla stanovena postupem, který stanovy předpokládají - pak rozdílná výše poplatku pro jednotlivé skupiny členů nemusí být vadná. Jak píšete výši poplatku schválila valná hromada svazu - předpokládám tedy nejvyšší orgán spolku. Má se za to, že nejvyšší orgán spolku reprezentuje vůli členů a jestliže tento orgán něco schválí, jsou povinni se tomu podřídit i Ti členové, kteří s tím nesouhlasili. Popř. mají právo ze spolku vystoupit.

Pokud byla výše příspěvku stanovena postupem, který je v rozporu se stanovami, pak by bylo možné napadnout rozhodnutí valné hromady pro neplatnost z důvodu jeho rozporu se stanovami.

Z podstaty věci tedy rozdílná výše poplatku nevadí. Změnit to samozřejmě můžete, a to tak, že na dalším zasedání valné hromady navrhnete spolu s dalšími zástupci "sokolských oddílů" změnu výše členských příspěvků a prostřednictvím hlasování o tomto návrhu takové změny dosáhnete.

Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 24. 5. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz