Vedoucí na táboře a příspěvek na stravu

Dobrý den,
jsme nezisková organizace a pořádáme během roku výlety a o prázdninách letní dětské tábory do 30 dětí. Žádné dotace nepobíráme. Mám 2 dotazy:

1) Setkala jsem se s názorem, že by vedoucí na táboře měli platit za stravu, jelikož by jim jinak vznikal v podstatě nedaněný příjem. Jak tuto problematiku vidíte? Pokud za tábor platí pouze děti, byl by to problém v účetnictví? Co jsem se ptala po jiných táborech, například skautských, tak nikde vedoucí za stravu neplatí.

2) Jsme nyní ve formě zapsaného spolku a naší hlavní činností je práce s dětmi. Děti co jezdí na naše tábory jsou členy našeho spolku. Zřejmě to vzniklo historicky, jelikož jsme v minulosti byli pionýrským oddílem a pobírali dotace. Musí být toto nutná podmínka účasti? Musí se dítě, které bereme na tábor stát členem spolku? Můžeme pořádat tábor a výlety pro děti jako nečleny a členy spolku nechat pouze naše vedoucí?

Děkuji Martina Sovjáková

— Martina Sovjáková, ALFA, dětská organizace, z.s.

Odpověď:

Dobrý den,
ad 1) Je zcela na rozhodnutí organizátora tábora, zda vedoucí budou či nebudou platit za stravu na táboře. Pokud neplatí, samozřejmě jde principielně o nedaněný příjem. S ohledem na jeho mizivou výši však s největší pravděpodobností bude spadat do kategorie mimořádného příjmu fyzické osoby, který se do určité výše za kalendářní rok nedaní. Konzultujte, prosím, tuto skutečnost blíže s účetní, popř. daňovým poradcem.
ad 2) Pokud je v souladu s účelem Vašeho spolku a součástí hlavní činnosti spolku celoroční práce s dětmi, pak není problém, abyste pořádali výlety a tábory i výhradně pro nečleny spolku (vedoucí budou členové spolku, účastníci nečlenové). Věnujte ale zvýšenou pozornost skutečnosti, že spolek je nezisková organizace a ze zákona je mu zakázáno vykonávat podnikatelskou činnost jako činnost hlavní – účelem hlavní činnosti spolku tedy nesmí nikdy být generování zisku.
Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 8. 9. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Napiště slovo "Poradna"
Answer this question to verify that you are not a spam robot.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz