Dobrý den,
naše sdružení vzniklo v roce 2003. Od vzniku používáme název Občanské sdružení KADET. Máme i základní články (nově tedy pobočné spolky), které používají název sdružení a za pomlčkou svůj název. Například tedy Občanské sdružení KADET - Centrum volného času Hrubínka.
Můžeme si ponechat svůj původní název a přidat k němu pouze zkratku z.s.? Tedy Občanské sdružení KADET, z.s.?
Vím, že je možné si historický název ponechat, jen nevím, jestli v názvu nevadí to "občanské sdružení".
A další věc: v názvu pobočného spolku se tato skutečnost musí uvádět? Tedy Občanské sdružení KADET - Centrum volného času Hrubínka, pobočný spolek (zkráceně Centrum volného času Hrubínka, pobočný spolek) nebo stačí opět zkratka p.s. nebo se to nemusí uvádět vůbec.
Díky
Odpověď:
Ad ponechání původního názvu u hlavního spolku, ano, je to možné, můžete, ale nemusíte připojit z.s., přesně jak píšete. Odkaz na již neexistující právní formu (občanské sdružení), není, nijak matoucí.
Ad název pobočného spolku.
§ 228 odst. 2: Název pobočného spolku musí obsahovat příznačný prvek názvu hlavního spolku a vyjádřit jeho vlastnost pobočného spolku.
Co se týká otázky, zda použít v názvu pobočného spolku celý název hlavního spolku nebo jen jeho příznak (část, která jasně nasměruje), to je na vás. V případě Hrubínky, není, dle mého jasné, z názvu "Centrum volného času Hrubínka", že se jedná o cosi odvozeného od hlavního spolku, tedy Kadetu. (Název CVČ používají například různé samostatné dětské kluby a pod.) V tomto případě bych spíše doporučoval identifikaci právní formy p.s. použít. Mohlo by to vypadat například takto:
Občanské sdružení KADET - Centrum volného času Hrubínka p.s. nebo s použitím čárky, která, možná více evokuje odvozenost.
Občanské sdružení KADET, Centrum volného času Hrubínka p.s.
Ing. Aleš Sedláček, ČRDM