Spolek a živnostenský list

Dobrý den, chceme se zeptat, zda jako spolek - loutkové divadlo musíme mít nově od roku 2014 živnostenský list. Představení pro děti pořádáme pouze několikrát do roka (např.letos asi 6x). Domnívali jsme se, že dle výkladu zákona nejsme založeni za účelem podnikání a divadelní představení jsou naší hlavní činností a příležitostný příjem z nich pokryje naše náklady (pronájem místností, materiál..). Děkujeme za odpověď. Zároveň vám patří díky za pěkné stránky a užitečné informace o této problematice. 

— Buchtová, Loutkové divadlo

Odpověď:

Dobrý den,
v podstatě hodně záleží na účelu, který máte vymezen stanovami.
Pokud hraní divadelního představení pro děti je součástí Vaší hlavní činnosti a jeho smyslem není zisk, pak myslím, že byste nemuseli mít živnostenský list, protože Vaši divadelní činnost nelze kvalifikovat jako podnikání (jehož pojmovým znakem je soustavnost a záměrem generování zisku) a ani jako výdělečnou činnost (když výdělečnou činností je obecně vzato činnost (předpokládám tu právem dovolenou), která je vykonávána za účelem získání majetkového prospěchu).
Riziko je v tom, že každý živnostenský úřad může posuzovat tuto problematiku jinak. Předneste jim ale svůj názor. Já jsem přesvědčena o tom, že vejde-li se hraní divadla do účelu Vašeho spolku a neděláte-li představení pro zisk, pak nepotřebujete živnostenské oprávnění.

Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 13. 10. 2016

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz