Sídlo spolku v domě vlastněném družstvem

Dobrý den.
Rádi bychom změnili adresu sídla našeho spolku. Nově by mělo být sídlo uvedeno v domě, které spravuje družstvo. Od osoby, která je členkou družstva a má právo pronajímat příslušnou bytovou jednotku, budeme mít písemný souhlas. Ten je předpokládám nutné úředně ověřit například na poště, že?
Co se týká družstva samotného, od něj také potřebujeme souhlas? Pokud ano, postačí, když bude souhlas vyjádřen nejvyšším např. předsedou družstva, nebo je nutné mít podpisy od všech členů? A i tento dokument musí být úředně ověřený?

Děkuji moc za Vaše odborné rady,

— Kristýna Šmejkalová, Spolek

Odpověď:

Dobrý den,
souhlas s umístěním sídla potřebujete v tomto případě buď od uživatele bytu – s tím, že on musí mít k užívání bytu titul (smlouvu, stanovy družstva…), v němž bude výslovně uvedeno, že je oprávněn dát byt do podnájmu nebo přímo od vlastníka domu, kterým je v tomto případě družstvo (v dotazu je uvedeno, že družstvo dům spravuje, ale předpokládáme, že pravděpodobněji je družstvo vlastníkem domu a jeho členové jsou oprávněni užívat byty z titulu svého členství v družstvu – je to tak? Jde o bytové družstvo?). Za družstvo souhlas podepisuje osoba oprávněná jednat za spolek navenek – zpravidla je to předseda, ale musíte se podívat do stanov družstva, kde to může být upraveno i odlišně a souhlas nechat podepsat všechny osoby, které je třeba. Podpis na souhlasu musí být úředně ověřený a nesmí být starší než 3 měsíce.
AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 15. 11. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz