Práva a povinnosti předsedy spolku

Dobrý den,
chtěla bych vědět jaká jsou práva a povinnosti předsedy spolku, který je i statutárním orgánem, vůči ostatním členům. Do jaké míry má právo rozhodovat jen za sebe a o čem musí informovat ostatní. Dále by mě zajímalo, zda a jakým způsobem, příp. jak dlouho může fungovat spolek jen se dvěma členy, po dobrovolném odchodu třetího člena.

Děkuji Hana Hejbalová

— Hana Hejbalová

Odpověď:

Dobrý den,

práva a povinnosti předsedy spolku jsou zakotveny ve stanovách spolku, a pokud stanovy některé aspekty neupravují, je třeba hledat odpověď v občanském zákoníku, především v části upravující spolky. Zevrubné informace k činnosti statutárního orgánu najdete na adrese http://poradna.crdm.cz/statutarni-organ-spolku.

Pokud počet členů spolku klesne pod 3, je to důvodem pro zrušení spolku rozhodnutím soudu ve smyslu ustanovení § 172 odst. 1 písm. b) občanského zákoníku. Dlouhodobě tento stav tedy odporuje zákonu. Na druhou stranu zrušení spolku z tohoto důvodu by musel někdo u soudu navrhnout, aby se o tom soud dozvěděl. Pravděpodobnost, že tuto skutečnost zjistí soud sám, je velmi malá – možná náhodně, jako vedlejší důsledek jiné interakce ve vztahu ke spolku. Krátkodobě by tento stav tedy neměl zapříčinit zrušení spolku, dlouhodobě však tento stav nedoporučujeme udržovat.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 3. 4. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz