Dobrý den vážení, chtěl bych se vás zeptat zda si může naše SVJ zvolit za nového předsedu SVJ (ten stávající odstupuje) člověka - majitele bytu a člena SVJ, který je v exekuci, je na něj vedena exekuce a za několik málo dnů bude probíhat prodej jeho bytu (který má v osobním vlastnictví a je členem našeho SVJ)? Dále bych se chtěl také zeptat jestli může být zvolen do výboru SVJ (předseda, místopředseda a člen SVJ) člověk, který sice vlastní byt, ale pronajímá ho někomu jinému a sám vlastník tohoto bytu bydlí úplně někde jinde (jiné místo, město ....). Děkuji vám mnohokrát za případné odepsání na můj dotaz na e-mail: petrohm72@seznam.cz. S pozdravem a přáním hezkého víkendu Petr
Odpověď:
Dobrý den,
předseda SVJ musí být plně svéprávný, dle § 152 odst. 2, občanského zákoníku a neměl by být v úpadku dle § 153 tamtéž. Neexistence exekuce není zákonem explicitně požadována a volená osoba ani nemá povinnost takovou skutečnost předem oznámit společenství vlastníků. Může však být požadována ve stanovách SVJ, tedy stanovy mohou takovou osobu vyloučit, stejně tak může být vyloučena osoba, která není vlastníkem bytu v domě. Každopádně nedává obecně smysl, aby osoba v exekuci dohlížela na finance SVJ, obzvlášť v situaci, kdy z důvodu exekuce možná pozbude své vlastnické právo k bytu. Pokud nebude mít vlastnický vztah k domu, jaký bude zájem takové osoby na řádném chodu SVJ?
V naznačených případech by měli sami členové dospět k názoru, že daná osoba není vhodnou osobou, která bude dobře spravovat jejich majetek a do funkce ji nezvolit. Pokud to ale udělají, je to jejich rozhodnutí – a později jejich problém.
Skutečné bydliště vlastníka bytu nemá vliv na jeho volitelnost do orgánů družstva, pokud to neurčí stanovy. Zda ale takovou osobu do funkce orgánu SVJ zvolit je podobná otázka jako v případě osoby, která nevlastní žádný byt v domě nebo je ohrožena exekucí.
Rozhodnutí je ale na členech SVJ.
AK Mgr. Alena Hájková