Může statutární orgán schvalovat účetní závěrku?

Dobrý den,
jsem ze spolku, který nemá nějaký velký majetek, vedeme tedy jednoduché účetnictví.
Členskou schůzi (nejvyšší orgán) máme vždy na podzim a je pro nás komplikované svolávat další na jaro jen kvůli schválení Přehledu o majetku a závazcích.
Proto se chci zeptat - je možné napsat si do stanov, že účetní závěrku/přehled o majetku a závazcích může schvalovat Rada (statutární orgán) a nemusí to dělat členská schůze (nejvyšší orgán)? Hledal jsem v zákonech a nic jsem o tom nenašel.
(Případně je možné, abychom si na členské schůzi jen schválili vnitřní směrnici o tom, že to schvaluje Rada, abychom nemuseli měnit stanovy? Ve stanovách nic o tom, kdo schvaluje účetní závěrku, nemáme. Ale máme tam, že se spolek řídí i jinými schválenými dokumenty než stanovami)
Díky moc za odpověď!

— Matyáš Jakubů, spolek

Odpověď:

Schválení výsledku hospodaření spolku, tedy i schválení přehledu o majetku a závazcích lze přenést na statutární orgán. Tuto změnu je však nutné provést změnou stanov, protože zákon tuto kompetenci, ve chvíli, kdy stanovy k tomuto mlčí, přisuzuje nejvyššímu orgánu spolku – členské schůzi. Změně stanov se tedy v tomto případě nevyhnete.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 28. 11. 2023

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz