Volba členů výboru a KK

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na novou volbu členů výboru a kontrolní komise. Vždy pořádáme Valnou hromadu na začátku dubna.
Bohužel se jednou stalo, že valná hromada byla na začátku prosince a zrovna na této valné hromadě se zvolili dva členové kontrolní komise a jeden člen VV. Ve stanovách máme čtyřleté funkční období.
Tak prosím o radu, jestli již na této valné hromadě musíme členy znovu volit (členství bude jen 3,5roku), nebo stačí volbu uskutečnit až na následující valné hromadě (členství ale již bude skoro 4,5roku).
A ještě bych se chtěl zeptat, jak je to vlastně obecně ze znovu zvolením členů orgánů před vypršením funčního období (vykonává-li např. člen 2roky fukci, fukční období je 4leté). V nás v klubu má skoro každý člen orgánu datumově jiné funkční období (od - do), po každé VH musíme posílát žádost o zápis do rejstříku a sbírky listin. Jestli by třeba šlo všem na následující VH ukončit členství v orgánem a znovu je zvolit na 4leté období. Pak by nám jistě stačilo posílat žádost o zápis do rejstříku jen jednou za 4 roky.
Děkuji za odpověďi, Maňák

— Antonín Maňák

Odpověď:

Dobrý den,

pokud je stanoveno funkční období členů orgánů spolku, platí, že funkce zaniká k poslednímu dni tohoto funkčního období a je třeba bezodkladně zvolit člena nového, případně znovuzvolit člena původního. Postupem dle stanov, ale lze člena orgánu i „vyměnit“ před koncem jeho funkčního období – rozhodnutím příslušného orgánu spolku. Změnit člena před koncem funkčního období je logicky tou právně lepší variantou, protože jeho členství ve funkci v té době stále trvá, naproti tomu „přesluhujícímu“ členu orgánu již členství ve funkci zaniklo a striktně vzato jedná za spolek neoprávněně.

Uvedenou situaci lze řešit tak, jak je zmíněno v dotazu, tedy všechny členy odvolat z funkcí a znovu do funkcí zvolit v rámci jednoho zasedání – tím jim dál poběží funkční období všem stejně.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 26. 3. 2019

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz