volba nového předsedy spolku

Dobrý den, chtěla bych se ujistit ohledně postupu v této situaci. Předchozí předseda oznámil odstoupení z funkce. Proběhlo oznámení volby nového předsedy a na následné členské schůzi byl zvolen nový předseda. Je potřeba tuto informaci písemně někomu oznámit (+ dodat ofocenou jmenovací listinu)  např. Krajskému soudu, pod který spolek patří? Nebo to stačí mít pouze založené ve věcech spolku.Předem děkuji za odpověď. Petra Ž.

— Petra

Odpověď:

Dobrý den,

nemáte-li dosud zapsaný statutární orgán ve spolkovém rejstříku, pak máte do 1. 1. 2017 čas tam tento údaj doplnit a v podstatě si zatím můžete dokumenty o zvolení nového předsedy nechat založené v dokladech spolku.

Na druhou stranu, když budete mít statutární orgán zapsaný v rejstříku, může se statutární orgán prokazovat výpisem z veřejného rejstříku v případě, že jedná někde za spolek (např. vůči bance, finančnímu úřadu, smluvním partnerům...). A vzhledem k tak zásadní změně bych spíš doporučila nechat věc zapsat.

Zvažte tedy, zda chcete návrh podat hned nebo třeba zanedlouho (schyluje se snad ke schválení novely zákona o soudních poplatcích, díky níž by podání návrhu na změnu zápisu k rejstříkovému soudu mělo být bez poplatku - teď je 1000,- Kč, tak abyste to neplatili zbytečně) nebo čekat na konec lhůty, abyste do té doby, nemuseli dělat změnu ještě třeba několikrát (třeba vzhledem k délce funkčního období vašeho předsedy).

Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 5. 2. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz