Hygienicko-zdravotnická problematika táborů a práce s dětmi a mládeží

Schůzka, o kterou jsme se nezvykle dlouho snažili, se nakonec uskutečnila. Potkali jsme se s paní hlavní hygieničkou Evou Gottvaldovou. Dohodli jsme se, že napíše dopis, který budeme distribuovat vedoucím, kteří jsou stále častěji odmítáni u praktického lékaře s tím, že jejich posudek zdravotní způsobilosti musí vydat závodní lékař pořadatele tábora.

Jaká jsou právní rizika, která přináší táboření v aktivní záplavové zóně?

V rámci snahy o změnu vodního zákona, tak, aby nebyly likvidovány tábory na zelené louce v aktivních zónách záplavových území na našich řekách a potocích, jsme se setkali i s dotazem pořadatelů na právní rizika, která, takovéto táboření přináší. Prosím, nenechte se děsit, ale je dobré, aby všichni dopředu věděli, s jakým rizikem musí počítat.

Přehled legislativy pro pořádání příměstských táborů

Úvodem pro jistotu vymezím, co se pro účely tohoto článku pojmem „příměstský tábor“ rozumí. Příměstským táborem je nejčastěji celodenní hlídání dětí po dobu jednoho týdne, kdy program v jednotlivých dnech bývá (ale nemusí nutně být) programově propojen a probíhá od ranních do odpoledních hodin. Děti mají v místě konání tábora během dne zajištěné stravování, ale nepřespávají tu. V určitou hodinu si je vyzvedne rodič nebo jiná oprávněná osoba a jdou domů.

Přehled legislativy pro pořádání letních táborů

Pořádání dětského tábora není uceleně upraveno v jednom právním předpisu. Pochopitelně to ale neznamená, že jeho realizace nepodléhá zákonným normám a pořadatel tábora musí vědět jaké předpisy se na pořádání akce typu dětský tábor vztahují, popř. za jakých podmínek, aby nezanedbal některou svou povinnost.

Podkategorie

Dotazy k tématu

Směrnice

Podle jakých směrnic MŠMT jsou proškoleni vedoucí na táboře?

Bydlení zdravotníka

Dobrý den,
můžu jako zdravotník bydlet na ošetřovně? Obytná část se skříní a postelí je oddělena plentou. Děkuji
Kateřina Moravcová

Alkohol

Dobrý den, mohu z pozice vedoucího prohledat osobní věci v kurfu dítěte na přítomnost alkoholu, drog, a cigaret??
Děkuji

Léky na recept

Dobrý den mám dotaz, když dítě na táboře dostane alergickou reakci (od sluníčka, krému, včelímu bodnutí, léků a atd. Mohu mu podat antihismatika? Když jsou na recept? Děkuji za info s pozdravem Václav.

Věkové omezení dítěte na táboře

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou, zda je nějak legislativně upraven věk dítěte, od kterého může na tábor. Například, zda může jet na tábor či sportovní soustředění již dítě ve věku 3 let. Moc děkuji za odpověď

Všeobecná setra a potravinářský průkaz

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda jako všeobecná sestra potřebuji potravinářský průkaz? V práci taktéž pracujeme s jídlem a potravinářský průkaz nemáme, máme ho automaticky díky vzdělání, platí to i pro zotavovací akce? Děkuji za odpověď

Smlouva mezi pořadatelem a areálem

Dobry den

Je moznost, kdyz spolek provozuje letni tabory, mit smlouvu s arealem, ktery pak zajisti taborove pracovniky (vedouci, zdravotniky apod.)? Jak je to pak s odpovednosti, pokud by se stalo neco diteti?

půjčení táborové základny

Dobrý den, prosím o vysvětlení problematiky uzavírání smluv o zapůjčení/vypůjčení/pronájmu tábora. Jaký je mezi nimi rozdíl? Mohli byste poskytnout nějaké vzory. Děkuji.

Zdravotník při akci v zahraničí

Dobrý den,chci se zeptat,jestli je nutné nějaké speciální osvědčení pokud jede člověk s kurzem Zdravotník zotavovacích akcí na akci pořádanou školou a konanou v zahraničí (lyžařský či turistický kurz).
Děkuji za odpověď, Vyparinová

Přetestování 7. den tábora

Dobrý den,

pokud se 7. den tábora odjíždí domů, musí přetestování proběhnout před odjezdem, či už zodpovědnost přebírá rodič po přebrání dítěte?

Děkuji.

O jakou akci jde?

Dobrý den, ráda bych si ujasnila, o jakou akci se jedná, pokud je určena pro 100 dětí do 15 let. (A kapacita je naplněna.) a trvá od neděle od 18.00 do pátku do 16.00. Přepočítám-li hodiny na dny, není to celých pět dní. Děkuji.

Očkování Covid pro vedoucí letního tábora

Dobrý den, donesli se ke mě, že letos by všichni vedoucí LT měli být očkování proti Covid. Co je na tom pravdy? A jedná se o vaechny osoby starší 18ti let a nebo pouze o vedoucí?
Děkuji
D. Fialová

Pedagog v roli hlavního vedoucího tábora

Dobrý den, vím, že povinností hlavního vedoucího dětského pobytového tábora je mít osvědčení o absolvování základního vzdělávacího kurzu. Alespoň pokud organizace usiluje o dotace MŠMT.

Sportovní soustředění

Dobrý den,

zajímá mě jestli změnou počtu účastníků během pobytu splním podmínky zařazení do "jíné poodobné akce" pro děti do 15 let.

Způsobilost vedoucích

Dobry den,existuje nějaký formulář zdravotní způsobilosti pro vedoucí? Musí ho mít všichni na akci? Díky

Nahlášené tábory na KHS

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné někde zjistit jestli je tábor nahlášený na KHS? Děkuji za odpověď. Nováková

Stanový tábor - definice

Dobrý den, jak je definovaný "Stanový tábor". Máme stany (cca 70 dětí), chatky (40 dětí) a zděnou budovu (10 dětí). Platí pro nás 100/100/100 nebo 100/300/500?
Děkuji.

potvrzení o bezifekčnosti

Dobrý den,

chtěla jsem se prosím zeptat, zda musí mít dítě které jede na odborné soustředění /pátek až neděle/
potvrzení o bezinfekčnosti. Jede 20-35 dětí.

Děkuji za odpověď
Magda Nováková, DDM Orlová

Archivace táborových dokumentů

Dobrý den,
prosím o informaci, jak dlouhá je lhůta archivace přihlášek účastníků na tábor a dohod s vedoucími? Děkuji za zodpovězení.

zdrav.posudek

Dobrý den, mohou rodiče místo posudku o zdravotní způsobilosti dítěte použít do školy v přírodě očkovací průkaz? Je potřeba mít k pobytu souhlas rodičů s případným ošetřením dítěte?
Děkuji Machalová

platba za ošetření

Dobrý den,jak je to prosím s platbou např.za recept nebo pohotovost u dítěte na letním soustředění?Má vedoucí právo požadovat úhradu na rodičích,když bylo dítě ošetřeno v době tábora?děkuji

Archivace dokumentů

Dobrý den,
prosím o upřesnění, jak dlouhá je aktuálně zákonná lhůta na archivaci přihlášek a potvrzení o bezinfekčnosti, případně je třeba archivovat i další dokumenty? Zdravotní způsobilost rodičům vracíme.
Děkuji.

návštěva tábora

Dobrý den, mají rodiče nárok, přijet se podívat na tábor na kterém je jejich dítě? Na podmínky tábora, není myšleno návštěva dítěte. Děkuji

Tábor pro rodiny s dětmi

Dobrý den, jak se prosím posuzuje "tábor" resp, pobyt více rodin s dětmi, když počet dětí je nad 30, délka akce týden, ale všechny děti tam mají své rodiče, kteří jsou za ně zodpovědní, odpovědnost tedy nepřebírá pořadatel.

Elektronická přihláška na tábor

Zdravím,
rád bych se ujistil. Je možné mít na tábor pouze elektronickou přihlášku pomocí formuláře? Tedy bez fyzického podpisu zákonného zástupce?

Předem děkuji.

Pracovní volno bez náhrady mzdy

Dobrý den, mám dotaz na pracovní volno bez náhrady mzdy v době konání tábora pro vedoucí. Dříve bylo ošetřeno Vyhláškou č. 18/1991Sb . Supluje něco tuto vyhlášku??
Děkuji

Zotavovací akce - věk

Dobrý den,

mám trochu zmatek v definici zotavovací akce "Zotavovací akcí je organizovaný pobyt 30 a více dětí ve věku do 15 let na dobu delší než 5 dnů". Když je účastníkovi 15 let a den, padá do toho počtu 30 osob, nebo ne?

Očkovací průkaz na soustředění

Prosím o sdělení, zda je povinnost, aby dítě na zotavovací akci - jinou podobnou akci, předalo očkovací průkaz. Nebo postačí Posudek o zdravotní způsobilosti, kde lékař vypisuje údaje o očkování.

název tábora

Dobrý den, může nastat kolize názvu tábora podle známých knih, filmů s ochrannou známkou např. filmové společnosti? Např. Piráti z Karibiku, Starwars, Harry Potter a pod. Příp. jak se tomu vyhnout, děkuji

Údaje na webu

Dobry den,
jsou nejakej udaje nebo sekce, ktere jsou povinne na webu? (Kontakty, Podminky pouziti,... souhlas s cookie soubory,...)

Finanční odměna

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli když bych chtěla dát instruktorům příměstslého tábora alespoň malou finanční odměnu, spadneme do kategorie pořádání tábora za účelem zisku.

Autobus na dopravu účastníků

Dobrý den, náš neziskový spolek má účel Organizace volnočasových aktivit dětí a mládeže. V případě organizace táborů či jiné akce, můžeme dát úhradu dopravy účastníků na tábor autobusem do nákladů tábora?

Stravování vedoucích

Dobrý den,

mám dotaz ohledně stravování vedoucích na zotavovacích akcích. Je pravda, že si musí platit plnou penzi v době tábora ze svých peněz? Případně, kolik minimálně musí denně platit?

Legislativa stravování pro lyžařské kurzy

Dobrý den, jsme majitelé horské chaty, kam chtějí jezdit lyžařské kurzy (ZS a SS). Chtěla bych vás požádat o radu, jaká legislativa se nás týká v případě, že bychom v našem zařízení vařili pouze pro účastníky lyžařských kurzů, popř.

Lyžařský pobyt, zotavovací akce

Dobrý den,
prosím o informaci, zda hlavní vedoucí a pořadatel v jedné osobě našeho lyžařského pobytu musí, či nemusí mít školení hlavních vedoucích tábora. Která legislativa toto upravuje, v které části?

Pravidla pro ostatní akce

Dobrý den. V rámci našeho spolku budeme pořádat týdenní akci pro asi 15 osob ve věku 15 - 19 let. Tato akce tedy neodpovídá definici zotavovací akce dle příslušného zákona a ten by se na ni tedy neměl vztahovat.

Právní forma pořadatele LDT

Dobrý den,
jaká právní forma pořadatele je akceptovatelná při pořádání LDT? Může tábor provozovat i člověk sám na základě ŽL nebo musí přizvat společníky a fungovat na principu spolku? Děkuji za odpověď

Dotace na akci/tábor

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda se dá ještě žádat o dotaci na letní integrační tábor, případně na 5-ti denní aktivitu - výjezd do Dánského Legolandu. Jedná se především o děti s postižením.
Děkuji za odpověď.

Kongres mládeže

Dobý den, Pořádáme letní akci pro zhruba 40 lidí, ve věku 15-25 let, trvání 7 dní. Chtěl bych se zeptat, jak je to s legislativou, hlavně po zdravotní stránce, kam všude se musí akce hlásit apod. Děkuji

Výchovně rekreační tábor pro děti zákon 267/2015 §11a

Dobrý den, naše církev pořádá 5denní příměstský tábor s méně než 30 dětmi a 8denní stanový tábor s méně než 30 dětmi. Dosud takové akce nebyly považovány za zotavovací akci a tedy nebyla povinnost nahlašovat na hygienickou stanici atd.

Školení táborových vedoucích

Chtěla bych požádat o informaci ohledně požadavků na proškolení táborových vedoucích a praktikantů (tj. nikoli hlavní vedoucí) - zejména zda je nezbytné absolvovat akreditované kurzy, případně zda a jak lze akreditaci získat pro vlastní kurz.

dotace od MŠMT

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je možné využít dotace od MŠMT na pořádání příměstského tábora a za jakých podmínek. Děkuji, Jarmila Kubáňová

Co má splňovat tábor?

Dobrý den,
letos poprvé pořádám tábor pro 30 dětí. Co vše musím splňovat? Musí se pobyt hlásit na hygienu?

Děkuji,
Vašinová

Více dotazů na letní tábor

Dobrý den,
v letě chystáme svůj první dětský sportovní tábor a zajímalo by nás pár
otázek. Byli bychom rádi, kdybyste nám na ně odpověděli.
1. Kolik dětí může mít na starost jeden dospělý plnoletý dohled/vedoucí

Můžou děti na táboře pomáhat s vařením?

Dobrý den chtěla bych se zeptat ohledně situace tábora kdy vše co se týče sociálních věcí , spaní ve stanech, programu dětí atd..... je zabezpečeno dle regulí. Ve zděné budově místnost na skladování potravin, lednice, přípravna....

Kde získat akreditaci hlavní vedoucí tábora?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak můžu získat oprávění hlavního vedoucího tábora. Mám vystudované magisterské studium obor pedagogika volného času. V současné době jsem v domácnosti se čtyřmi vlastními dětmi.

Pobytová akce pro děti do 18 let

Dobrý den,neustále se mluví o zotavovacích akcích pro děti do 15 let,je ale možné tuto hranici rozšířit a dělat akci i pro děti do 18 let? Například sportovní soustředění? Děkuji za odpověď.

ZZO - podávání inzulínu

Dobrý den, prosím, může osoba, která má platný průkaz zdravotníka zotavovacích akcí, pravidelně aplikovat diabetickým dětem v MŠ nebo ZŠ inzulín?
Děkuji.

Cizinec na táboře

Dobrý den,

jmenuji se Petr Mališ a budu vedoucí skautského letního tábora. Mám na Vás prosbu/dotaz.

Potvrzení způsobilosti práce s dětmi

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je to s potvrzením způsobilosti práce s dětmi v roce 2016. Jakou má platnost potvrzení od data vystavení lékařem a zda ho musejí mít i pedagogičtí pracovníci? Děkuji.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz