Podkategorie

Dotazy k tématu

Změna názvu spolku

Dobrý den, z okresního soudu nám přišlo usnesení o změně názvu spolku, když ale zadám naše IČO do vyhledávače, najde mi to staré informace. Chci se zeptat, zda máme pro tuto změnu ještě něco udělat? Také mne zajímá, zda pro např. vyřizování v bance stačí jednateli toto usnesení, součástí je i jmenování nového jednatele, nebo musí počkat, až budou tyto informace dostupné i na internetu? Děkuji Vojkůvková

Poskytuje jméno spolku jakýkoli druh ochrany proti zneužití?

Dobrý den.

Chtěla bych se zeptat, zda registrované jméno spolku zajišťuje nějaký druh ochrany proti zneužití?
Zvažujeme založení spolku a pod ním organizovat kulturní akci. Kulturní akce ponese stejný název, jako je název spolku (bez koncovky z.s., samozřejmě). Znamená to, že pokud by někdo jiný chtěl použít pro svou akci stejný název, jednal by protiprávně? Nebo k tomuto účelu slouží pouze registrace ochranné známky a bez ní může identický název pro svou akci použít kdokoli?
Děkuji za odpověď.

Zěna názvu spolku a podnikání

Dobrý den,

momentálně vedeme spolek pod určitým názvem - řekněmě třeba Poupě z.s. Je možné název spolku změnit na Narcis, z.s. a následně provozovat podnikatelskou činnost pod názvem Poupě a se spolkem nadále pouze spolupracovat?¨

Moc děkuji za odpověď

Kdy platí změna názvu spolků a další rozhodnutí

Dobrý den, pokud je spolek zřizovatelem školského zařízení a provede na sněmu a odsouhlasí radou změnu názvu spolku a složení rady, je to platné dnem schválení nebo až po zápisu v rejstříku? Jde o to, že kolegyně při ohlášení změny v rejstříku udělala chybu a vše se protáhlo. Můžeme v komunikaci s úřady používat nový název, když přiložíme notářský ověřený zápis ze sněmu a rady? Dostáváme rozporuplné informace.
Děkujeme za odpověď.
Jana Trdá

Podobný název spolku

Dobrý den, chtěl bych zaregistrovat spolek pod názvem Athenaeum z.s., ale existuje již Athenaeum - klub podnikatelů a Athenaeum Nadační fond. Říkám si, že když již existují dvě právnické osoby s tímto názvem, nebude až takový problém, aby vznikla další, která má navíc jinou právní úpravu. Je toto tedy proveditelné? Děkuji

Změna názvu ZS

Dobrý den,

U obchodního soudu jsem odevzdával Návrh na zápis změny zapsaných údajů do spolkového
rejstříku, jedná se mi o změnu názvu spolku.

Byl jsem vyzván k doplnění informací a odevzdání nových stanov spolku s novým názvem a zápis ze schůze na níž bylo o změně názvu rozhodnuto.

Zajímá mne zejména konkrétní podoba nových stanov, a zda se jedná o kompletní nové stanovy s datem založení spolku odpovídajícím datu schůze, stejnými body stanov a novým názvem.

Mnohokrát děkuji za odpověď.

Stejný název pro dva různé spolky?

Dobrý den, máme připraveny všechny podklady k registraci spolku, při ověřování sídla jsme zjistili, že v registru je spolek s obdobným názvem. My jsme plánovali Zpátky do života, z.s. a zapsaný spolek má název Zpátky do života, spolek.
Bude to při registraci problém? právní forma obou organizací je zřejmě totožná, jen dovětek je jiný.
Děkuji Frýdmanová

změna názvu spolku

Dobrý den,

prosím o odpověď na otázku, jak postupovat při změně názvu spolku.

Děkuji.

Název spolku vs. mezinárodní nevládní organizace

Dobrý den,
chtěli bychom si založit spolek s prvky mezinárodní organizace a se zahraničními členy, ale nevíme jakým způsobem pracovat s mezinárodním statusem organizace v názvu. Tedy stačí mít název spolku takto: Mezinárodní nevládní organizace "Diresh, z. s."
Děkuji, s pozdravem
Petr Veselý

Změna názvu spolku

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak postupovat při změně názvu spolku. Odhlasovali jsme si nový název. Stačí oznámit soudu dodatkem ke stanovám nebo jakým způsobem, aby se dostalo na správná místa, tedy i do rejstříku spolků.
Děkuji.

Název spolku vs. název obchodní společnosti

Dobrý den,
chtěli bychom si založit spolek, který bude doplňovat činnost naší obchodní společnosti (s.r.o.). Je možné název spolku odlišit pouze zapsanou zkratkou (z.s.) nebo je podstatné mít zcela odlišnou i hlavní část názvu? Stačilo by případně mít název jen jako "Spolek Název společnosti"? Děkuji.

VSK Univerzita Brno

Musí být spolek zapsán se zkratkou z.s. nebo spolek, pokud vlastní historicky zavedený název, který nechce měnit

Zkratky názvu ve spolkovém rejstříku

Dobrý den,

chci se zeptat na možnost zápisu zkratky názvu pobočného spolku do spolkového rejstříku tak,aby p.s. mohl oficiálně užívat oba názvy. Ve Stanovách možnost užívání zkratky ošetřena je.

Konkrétní příklad:
Česká tábornická unie - T.O. Grimovy doly Lukavice,p.s. a ČTU - T.O:Grimovy doly Lukavice,p.s.

Jde o to,aby se při vyhledávání přímo v rejstříku objevily oba názvy. Stačilo by při zápisu do formuláře použít závorku?
Česká tábornická unie - T.O. Grimovy doly Lukavice,p.s. (ČTU - T.O:Grimovy doly Lukavice,p.s.)

Děkuji za odpověď.

Dotaz

Dobrý den, od založení společnosti singulárních domkařů Vítová dělám jejího předsedu. Naše stanovy byly Ministerstvem vnitra registrovány 5.4.1996 pod názvem Sdružení singulárních domkařů Fryšták Vítová, který celou dobu používáme. Zaujal mne proto článek v posledním čísle časopisu Okno do kraje, kde se píše o přejmenování ze sdružení na spolky. Z uvedeného mi není jasné, zda je tato povinnost i pro naši organizaci. Jsme spoluvlastníky podílového lesa, který máme dlouhodobě pronajatý a od nájemce dostáváme podíly ze zisku z lesní činnosti. Předem děkuji za odpověď.

Razítko spolku

Dobrý den,
ve spolkovém rejstříku je naše organizace zapsána jako "Svaz zdravotně postižených Rakovník, zapsaný spolek". Je možné na razítku organizace použít pouze zkráceně z.s., tedy "Svaz zdravotně postižených Rakovník, z.s." ?
Předem děkuji za odpověď.

Rodinné centrum Toušeňský myšák, spolek

Dobrý den, chci se zeptat, jak postupovat, když chci "zaregistrovat" spolek-dříve jsme byli občnaské sdružení - v zápisu z valné hromady jsme si již loni odhlasovali, že víme o změnách v zákoně a že jsme nyní spolek a že musíme změnit název, razítko... ale kam a co přesně mám nyní poslat? děkuji - s pozdravem Bačová

Název spolku

Dobrý den, 
mám v plánu založit spolek s názvem SPOLEK PŘÁTEL OBCE LEDCE. Chtěl bych se zeptat, zda-li musím uvést k názvu: z. s., zapsaný spolek, spolek, když v samotném názvu je slovo spolek uvedeno.
Děkuji za odpověď

Variantní název/označení spolku

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na úpravy názvu spolku. Momentálně nás čeká úprava stanov dle nové legislativy, spolu s tímto mě zajímá, zda-li náš spolek může do stanov ukotvit i variantní název (něco jako obchodní značku a pod.). Svůj oficiální název měnit nechceme, protože se zakládá na historických pramenech, ale rádi bychom ve stanovách ukotvili i variantní označení, která běžně používáme. Bohužel si nejsme jisti jestli toto ukotvení je možné a pokud ano, tak jestli je srovnatelné s ochrannou známkou.

Předem děkuji za odpověď.

Stanovy

Dobrý den,
chci založit sportovní klub, ale ve všech vzorových stanovách se uvádí spolek nebo dále jen "spolek" je možné ve stanovách mluvit o spolku jako o klubu? Nebo tam musí figurovat to slovo spolek?
Děkuji.

Změna názvu o.s.

Dobrý den,
chceme se zaptat zda je možné a dostačující provést změnu z Czech Spitfire Club o.s. na Czech Spitfire Club, spolek vojenské historie s tím, že je v názvu obsaženo slovo (dle dikce zákona) spolek a tím bychom nedávali za název z.s.

Dále se chceme zeptat, zda se bude měnit zažité označení tzv. KVH tedy klubů vojenské historie, třeba na spolky
vojenské historie, nebo zda to nikdo neřeší.

Děkuji Sadecký

Název sdružení (spolku)

Dobrý den,
naše sdružení vzniklo v roce 2003. Od vzniku používáme název Občanské sdružení KADET. Máme i základní články (nově tedy pobočné spolky), které používají název sdružení a za pomlčkou svůj název. Například tedy Občanské sdružení KADET - Centrum volného času Hrubínka.
Můžeme si ponechat svůj původní název a přidat k němu pouze zkratku z.s.? Tedy Občanské sdružení KADET, z.s.?
Vím, že je možné si historický název ponechat, jen nevím, jestli v názvu nevadí to "občanské sdružení".

Česká transplantační společnost- humanitární poslání

Prosím, Česká transplantační společnost, dlouholetá společnost s humanitárním posláním a výzkem v oblasti transplantologie se musí také přejmenovat, nebo lze ponechat, jak je dosud? Není to žádné sdružení, odborná evidence dárců orgánů, zabývání se výzkumem pacientů po transplantaci různých orgánů atd.
Děkuji Vám. Sylva Vrabcová

Změna názvu na Spolek

Dobrý den, pokud se má změnit jméno ze Sdružení na Spolek, kam se má tato změna názvu písemně ohlásit, popř, kam se zasílají nové Stanovy Spolku?
Děkuji za odpověď, hezký den....

Název občanského sdružení

Dobrý den, jsme občanské sdružení, přičemž za názvem máme zkratku o. s. S NOZ je nutné název změnit, nebo můžeme jej zachovat ve stejné podobě? Zkratka právní formy pro nás není až tak relevantní, "značka" sdružení je dána názvem před zkratkou. Přestože se automaticky překlopíme 1. 1. na spolek, bude tedy nutné změnit do nějaké lhůty název, tedy vyměnit o. s. za s. nebo z. s.? Děkuji mockrát za odpověď.

Nestihli jsme přejmenovat o.s. na spolek

Dobrý den,
nepřejmenovali jsme ještě o.s. na spolek spolek. Můžeme tak ještě učinit dodatečně spolu se změnami stanov? Nebo musíme nejprve nějak  - jak? přejmenovat o.s. a teprve následně i stanovy? Nebo už je pozdě a musíme zakládat spolek nový? Díky za odpověď.

Transformace sdružení na spolek

Dobrý den, měl bych dotaz ke změně názvu. Za ty roky které fungujeme jsme se naučili používat zkratku OSKCH a máme ji i v logu a používáme ji všude. Je tedy přípustné, aby ve jménu spolku zůstal název Občanské sdružení? Jako příklad uvedu názvy Občanské Sdružení Kněžpolská Chasa, z.s  a nebo OS Kněžpolská chasa, z.s.. Děkuji za odpověď

Název spolku

Dobrý den, 

chtěla bych se zeptat, jakým způsobem pracovat v názvu se zkratkou z.s. . Tedy jestli se uvede jméno spolku a za to čárka a z.s. (tedy Název spolku, z.s.) nebo bez čárky (tedy Název spolku z.s.) nebo úplně jinak. 

Děkuji, s pozdravem
Kramářová

Jak provedeme změnu názvu a stanov o. s.?

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat. Až teď jsem se dozvěděl, že musíme přejmenovat název, spíše tedy občanské sdružení na zapsaný spolek a změnu stanov. Můžete prosím poradit, jak to udělat a jak a v čem se mají měnit stanovy sdružení? Děkuji za odpověď.

změna názvu na Spolek

Dobrý den, naše Sdružení nestihlo k 1.1.2016 změnu názvu na Spolek.
Co teď ? Jde o Občanské sdružení rodičů při ZŠ-tak se i jmenujeme.. Můžeme použít tu část §3042 o neměnnosti názvu? Za názvem nemáme žádnou zkratku.
Jak pokračovat dále, máme tedy i měnit stanovy k 1.1.2017 ??
Děkuji za odpověď.

Témata poradny