Členství ve správní radě nadačního fondu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zde je stanovana nějaká lhůta, do kdy je třeba zapsat na soud změnu ve správní radě nadačního fondu. Pokud ano a ve lhůtě nedojde k zápisu, zaniká funkce?
Konkrétně:
Nadační fond v souladu se svým statutem řádně zvolil člena správní rady. Nedšlo však k zápisu do rejstříku. Nyní jsme narazili na problém, zde je onen člen oprávněn hlasovat a je stále členen správní rady nebo jeho funkce po nějaké době zaniká, pokud není soudem zapsán.
Děkuji za opověď

— Jan Burda, Rada dětí a mládeže kraje Vysočina

Odpověď:

Dobrý den,
lhůta pro tento zápis stanovena není, ale obecně platí, že by se tato změna měla promítnout ve veřejném rejstříku bez zbytečného odkladu. Je zde totiž riziko, že třetí osoby budou jednat v důvěře ve stav, který je zapsaný ve veřejném rejstříku a na tento zapsaný stav se odvolávat. Což může působit potíže a potenciálně sporné situace. Platně zvolený člen správní rady je řádným členem rady a je oprávněn hlasovat a jeho funkce nezaniká. To, že zapsaný stav nekoresponduje se stavem skutečným, nezakládá zánik funkce, pouze zakládá nejistotu třetích osob, kdo je vlastně oprávněn jednat. Nemůžeme než doporučit, aby byl tento stav co nejrychleji napraven a zápis v rejstříku byl uveden do souladu se skutečným stavem.
AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 30. 1. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz