Hygienicko-zdravotnická problematika táborů a práce s dětmi a mládeží

Schůzka, o kterou jsme se nezvykle dlouho snažili, se nakonec uskutečnila. Potkali jsme se s paní hlavní hygieničkou Evou Gottvaldovou. Dohodli jsme se, že napíše dopis, který budeme distribuovat vedoucím, kteří jsou stále častěji odmítáni u praktického lékaře s tím, že jejich posudek zdravotní způsobilosti musí vydat závodní lékař pořadatele tábora.

Přehled legislativy pro pořádání letních táborů

Pořádání dětského tábora není uceleně upraveno v jednom právním předpisu. Pochopitelně to ale neznamená, že jeho realizace nepodléhá zákonným normám a pořadatel tábora musí vědět jaké předpisy se na pořádání akce typu dětský tábor vztahují, popř. za jakých podmínek, aby nezanedbal některou svou povinnost.

Podkategorie

Dotazy k tématu

Počet toalet

Dobrý den, nemůžu nikde najít předpis na počet toalet pro pracovníky tábora. Řídí se stejným pravidlem jako počet toalet pro děti (tzn. 1 toaleta na 15 osob)? A mohou používat toalety společné s dětmi? Děkuji Doskočilová

Spaní vedoucích

Dobrý den, může spát v jednom teepee celé vedení, tedy jak holky tak kluci? Je to případně omezeno například až od 18 let nebo to nemá omezení žádné?

Zdravotnický dozor vykonává

Dobrý den,
obracím se s prosbou.
Ve zdravotnickém deníku je kolonka Zdravotní dozor vykonává...
jedná se o zdravotníky na táboře a nebo o pediatra, kterého máme domluveného, že nám "zaštiťuje" tábor.
Děkuji

Ošetřovna

Dobrý den,
chci se zeptat, zda lze aby byla jedna ošetřovna pro dva oddělené tábory v jednom areálu? Každý tábor má svého zdravotníka a jiného pořadatele. Areál je velký, proto jsou do něho umístěny dva tábory.

Ozdravný pobyt pořádaný zdravotní pojišťovnou

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o informace k pořádání ozdravných pobytů zdravotní pojišťovnou ČR. Pořádáme v součinnosti s cestovní kanceláří letní ozdravné pobyty pro děti od 7 do 17 let u moře v rámci EU.

Dětský lékař

Dobrý den,

ráda bych se jen ujistila zda je aktuálně povinné mít sjednaného dětského lékaře pro případ potřeby v blízkosti konání tábora? Nebo stačí, že spádově máme nejblíž např. nemocnici ve Šterneberku?

Děkuji Kubešová

Obecní tábory

Dobrý den,
rád bych se zeptal jestli může tábor (ZA) pořádat i obec. Nepodařilo se mi nalézt žádné podmínky a jaké jsou možnosti aby tábor pořádal obecní úřad. Děkuji Vám za jakoukoli odpověď.

S přáním hezkého dne

Bydlení zdravotníka

Dobrý den,
můžu jako zdravotník bydlet na ošetřovně? Obytná část se skříní a postelí je oddělena plentou. Děkuji
Kateřina Moravcová

LGBT dítě na táboře

Dobrý den, pořádáme několikátým rokem tábory s vojenskou tématikou. Účastníci, v tomto případě od 9 do 13 let jsou rozděleni do družstvech a na pokojích jsou separováni. Zvlášť kluci a zvlášť holky.

Kam si stěžovat na dětský tabor

Dobrý den, kam mohu podat stížnost na nepovedený dětský tábor. Dcera byla teden na táboře s koňmi, špína, jedná vana, jedo wc a jedno umyvadlo pro 25 děti.

Málo postelí a více dětí

Dobrý den, Dovezla jsem dceru na tábor a k našemu nemilému překvapení do pokoje pro 13 dětí ve velké chatě mělo být ubytováno 16 dětí. V pokoji bylo spaní řeseno matracemi vedle sebe v pomeru 3,3,3 a 4 matrace.

Vybavení lékárničky

Dobrý den, je nějaké povinné (popř. doporučené) vybavení lékárničky pro dětský pobytový tábor? A je nutné dodržovat exspirace obvazového materiálu (např. v autolékárničce už prošlý obvaz nevadí)?

akreditované osvědčení hlavního vedoucího tábora

Dobrý den, pravidelně pořádáme pro děti letní tábory. Rádi bychom čerpali také dotace, ale nesplňujeme podmínku akreditovaného osvědčení hlavního vedoucího tábora. Ale já mám vystudovanou VŠ v oboru učitelství pro 1. stupeň ZŠ.

Vybavení lékárničky na sportovní kurz

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak je to s podáváním léků a tím i s vybavením školní lékárničky na školním sportovním kurzu. Je možné žákovi na sportovním kurzu podat lék (teplota, průjem, bolest v krku) ? Jedná se o střední školu.

Pomocná kuchařka na zotavovací akci

Dobrý den,
ráda bych se Vás zeptala, zda je potřeba na zotavovací akci pro děti, aby pomocná kuchařka (asistent v kuchyni) měla věk 18+.

Předem mockrát děkuji za odpověď.

Zvíře na letním pobytovém táboře

Dobrý den, máme dotaz ohledně zvířete (psa, kočky, morčete..) na letním pobytovém táboře pro děti. Je to možné z hlediska legislativy? Nikde jsme tyto informace nedohledali. Může mít vedoucí tábora na táboře zvíře?

Šikana na táboře

Dobrý den , nevím na koho se obrátit . Proto zkouším svůj dotaz vložit sem . Dcera zažila na táboře šikanu . Při pobytu se jí podařilo 2 zavolat domu a něco málo říct . Já to telefonicky okamžitě řešila s vedoucí ( dcera byla 400 km daleko ) .

Stravování na dětském táboře

Dobrý den, byla jsem jako vedoucí na dětském táboře a naprosto jsem se neztotožnila s praktikami jeho hlavního vedoucího a kuchaře v jedné osobě, který nutil děti vše dojíst - kýbl na zbytky prostě neexistoval, děti musely sedět a jíst, dokud nesn

Posudek na tábor pro dítě nad 15 let

Dobrý den, pořádáme jako škola letní soustředění tanečního oboru. Dle zákona vyžaduji posudek zdravotní způsobilosti od každého účastníka. Nyní jedna maminka tvrdí, že její dcera posudek odevzdávat nemusí, protože jí je více než 15 let.

Výpis z rejstříku trestů

Dobrý den,
musí vedoucí a zaměstnanosti tábora (kuchaři, zdravotník, uklízečka, hospodář, aj.) předložit výpis z rejstříku trestů? A pokud ano, musí být potvrzený úředně?

Děkuji moc za odpověď, Alena Š.

Dítě vedoucího

Dobrý den, potrebuji zjistit, zda mohu jako vedoucí spát se svým dvouletým dítětem v běžném stanu nikoliv ve stanu s podsadou. Slyšela jsem o podmínce, že děti musí spát 30cm nad zemí. Dcera nebude klasický účastník tábora. Řeší toto zákon?

Zdravotní způsobilost dětí

Dobrý den,
jedu na tábor jako zdravotnice a beru si sebou své děti (3roky, 9mesicu) musejí mít i mé děti posudek o zdravotní způsobilosti? Děkuji za odpověď.

Jak dostat nedoočkované dítě na tábor

Mám 7 letou dceru očkovanou Hexa vakcínou ve schématu 2+1. Chybí jí přeočkování v 5ti letech a MMR. MŠ navštěvuje na základě výjimky,o kterou jsme požádali. Tábor je nazván sportovním soustředěním a zotavovací akcí.

Potvrzení lékaře o zdravotní způsobilosti

Pořádáme tábory pro děti starší 15 let, sedmidenní, putovní. Jaké musí toto dítě předložit potvrzení od lékaře o zdrav.způsobilosti. Požadujeme navíc i Prohlášení o bezinf.

Správné dokumenty

Zdravím chci se zeptat kde najdu správné dokumenty které mohu použít na tábor?
Zdravotní deník a BZOP

Počet kuchařů na tábor

Dobrý den, už několik let jezdím na tábor jako hlavní vedoucí a stále nějak bojuju s kuchyní. Chtěl jsem se zeptat, jestli je někde určen minimální nebo maximální počet lidí v kuchyni.

ubytování dětí na táboře

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz. Chystáme se letos s našimi benjamínky (holky+kluci) na tábor na 6 dní. Tábor trvá 14 dní. Vzhledem k tomu, že jsou to malé děti, chceme s nimi společně spát ve velkém (obřím) stanu.

Instruktáž všech fyzických osob činných na zotavovací akci

Dobrý den, jak zajistit instruktáž všech fyzických osob činných na zotavovací akci, s výjimkou zdravotníka, o hygienických požadavcích na tyto akce a o předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a jiných poškození zdraví včetně základů prvn

Kuchar -hygienicke minimum

Dobry den. Pokud pojedu na detsky tabor jako kuchar,budu mit potravinarsky prukaz, jake hygienicke minimum nebo znalosti musim mit?

Mlčenlivost

Dobrý den, měla bych takový dotaz ..je nějaká mlčenlivost vedoucích skrze děti ? Dám příklad. Moje dcera jela na tábor,kde byl nový vedoucí. Ten po táboře podal jisté informace o mé dceři a mojí rodině osobě, se kterou nemáme dobré vztahy ..

ošetřovna na táboře

Dobrý den.
Mám dotaz ohledně ošetřovny a izolace na dětském táboře.
Část dětí je ubytována v penzionu a část ve stanech.
Stravování a hygiena je pro všechny zajištěna v penzionu.

Kumulace funkcí

Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat,zda hlavní vedoucí tábora může být také zdravotník tábora.
Děkuji
Hana Šmejkalová

Opožděný příjezd na tábor

Dobrý večer,
může na 14-denní tábor přijet účastník na druhou část tábora (druhý týden). Jedná se o letošní rok, kdy nám to ubytovatel zakazuje. S výmluvou na doporučení KHS

Tábor pro neockovane dítě

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda může jet neockovane dítě na tábor, který by trval 5 dnu a bylo by na něm méně jak 29 dětí. Jednalo by se stále o zotavovaci akci, (která má. Trvat více jak 5 dní). Děkuji, Konečná

Soudní postih pro pořadatele tábora

Dobrý večer, chtěla bych se Vás zeptat, zda je možný soudní postih vedoucího tábora v případě, že se na táboře vyskytne nákaza Covid 19, i přes to, že všechna vládní nařízení budou splněna?

Letní volejbalové soustředění

Dobrý den,
prosila bych o informaci, zda na sportovní soustředění se vztahuje hygienicko-protiepidemická opatření pro zajištění sezóny letní dětské rekreace 2020.

Běhy tábora

Zákonem č. 205/2020 Sb. došlo mj. k novelizaci § 8 odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb. Je tu nově věta: Zotavovací akce se může skládat z více běhů.

Příměstsky tabor leto 2020

Dobrý den. Mam dotaz ohledně realizace primestskeho tabora v letošním roce 2020. Vzhlede k situaci s epidemií Covid19, nevim zda mohu vypsat terminy primestskych táborů na cervenec i srpen a jake jsou podminky. Děkuji za odpověď. Ivana

Skladování masa a potravin na táboře

Dobrý den. Potřeboval bych vědět,který zákon určuje podmínky pro letní tábory a veškeré zákony k tomuto tématu a zda mohu koupit maso syrové a po rozporcování si jej zmrazit a uchovat do doby než ho budu zpracovávat. Děkuji P.W.

Odpovědnost za dítětem úmyslně způsobenou škodu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na názor, případně zkušenosti s judikaturou v ČR, ve věci odpovědnosti za dítětem úmyslně způsobenou škodu na majetku provozovatele/organizátora tábora či na zdraví jiného dítěte nebo personálu.

Archivace táborových dokumentů

Dobrý den,
prosím o informaci, jak dlouhá je lhůta archivace přihlášek účastníků na tábor a dohod s vedoucími? Děkuji za zodpovězení.

Požadavky na hlavního veducího

Dobrý den,
jakým předpisem jsou požadavky na hlavního vedoucího stanovené? Jaký je obsah a rozsah pro povinné školení výchovného personálu na LDT?

Úraz dítěte na táboře

Dobrý večer,
Omlouvám se že píšu zde, ale jste první stránky na které jsem narazil, kde by mohli o tomto něco vědět.

Seznam táborů

Dobrý den,

naleznu někde seznam nahlášených letních táborů na krajských hygienických stanicích?

Děkuji za odpověď.

Letní tábor v honitbě

Dobrý den. Většina lesů v ČR jsou honitbou nějakého mysliveckého sdružení. Může nám myslivecké sdružení zakázat letní tábor v místě, kde má postaveno posed a odtud loví divočáky?

Noc na táboře je práce v noci nebo noční pohotovot?

Chtěla bych vědět, jak po změnách legislativy organizovat noční dozor nad dětmi (pod 15let) na pobytovém táboře? Práce v noci nebo noční pohotovost? A lze tohoto pracovníka zaměstnat následný den a v jakém režimu?

Hlášení tábora

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jak je v zákoně ošetřena ohlašovací povinnost táborů (jestli vůbec nějaká je...). Dočetl jsem se něco o počtu 30 dětí. Dám tedy 2 příklady.

platnost lékařského potvrzení pro dítě na tábor

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouhá je platnost lékařského potvrzení o způsobilosti dítěte, absolvovat letní tábor. Stačí z loňského roku, nebo musím vyřídit u dětského lékaře nové potvrzení? Děkuji Marie Marková

Věk oddílového vedoucího

Chtěla bych se zeptat, když oddíl opouští tábor bez hlavního vedoucího, kdo má pak zodpovědnost za děti? Je to oddílový vedoucí nebo stále hlavní vedoucí?
Musí být tím pádem oddílový vedoucí 18+m

pojištění

Dobrý den,
můžete mi prosím poradit, jaké pojištění potřebuji při organizace dětského tábora?
Děkuji

hlavní vedoucí jako zdravotník?

Dobrý den je prosím možné spojit roli druhého zdravotníka a hlavního vedoucího? Letos máme na táboře problém, že nám odpadla jedna zdravotnice. Pravidelně jezdíme na tábor s počtem okolo 40 dětí. Takže potřebujeme 2 zdravotníky (nebo se mýlíme)?.

Táborový spolek - daňové přiznní

Dobrý den,
mám dotaz, zda náš táborový spolek, který dělá jen jeden turnus za rok a nic jiného, zda naše příjmy jsou osvobozené od daní a zda tedy můžeme nepodávat daňové přiznání?
děkuji za odpověď

o zdravotním stavu

Dobrý den prosím Vás na týdenní tábor/sportovní soustředění, kde je 12dětí stačí vybavit děti prohlášením rodičů o zdravotním stavu dítěte?

jaký druh akce

Dobrý den, prosím do jaké kategorie organizovaných akcí pro děti spadá sportovní soustředění pro více než 30 dětí do 15 let, které trvá od neděle do čtvrtka. Dá se tato akce ještě zařadit do "jiné sportovní akce pro děti " ?

Zdravotník na Letním táboře

Dobrý den,
rád bych se zeptal, zda na letní tábor může jako zdravotnice studentka, které dovrší 3. ročník studia fyzioterapie na Karlově univerzitě?
Děkuji s pozdravem,
Marek Strahlheim

Dotace na letní dětský tábor

Dobrý den, ráda bych se zeptala,jak mám postupovat v případě, že bych chtěla žádat o dotace na letní dětský tábor.
Předem moc děkuji za odpověď.
Průšková Tereza

Školení Hlavního vedoucího na LT SDH

Dobrý den,
zajímalo by mě zda musí být speciální školení na LT pro hlavního vedoucího, když je tábor pod záštitou SDH a čerpají dotace na LT. Nebo zda může být normální školení na hlavního Vedoucího.
Děkuji

Pojištění tábora

Před dvěma roky jsem si nešťastně zlomila ruku. Pro můj dotaz není asi tak moc podstatné jak, možná jen že se bohužel ruka nehojila podle představ a z několika měsíců se staly dva roky léčby.

Umývání v pitné vodě

Dobrý den. Jsme dlouholetá organizace pořádající tábory a vždy si pronajímáme táborovou základnu. Vždy k osobní hygieně (sprchování ne čištění zubů) používáme průtokový ohřívač na tuhá paliva a vodu používáme z řeky.

Přítomnost psa na LT

Dobrý den, za jakých podmínek bychom mohli mít na táboře psa. Máme ho tam jako hlídacího,protože LT je obklopeno lesy a mimo dosah lidí. Perková

Ošetřování zraněných na táboře

Dobrý den,
pokud se koná tábor, který nesplňuje kritéria zotavovací akce a tudíž nemusí mít zdravotníka, kdo je oprávněn ošetřovat zraněné? Musí to být pouze hlavní vedoucí nebo kdokoli z vedoucích?

Dotace na tábor pro oddíl

Dobrý den, lze získat dotaci na pořádání tábora pro konkrétní oddíl a né pro celou organizaci? Jde o to, že si jako oddíl pronajímáme táborovou základnu u organizace, se kterou jinak nemáme nic společného.

Doklady potřebné pro výlet tábora za hranice ČR

Dobrý den, pořádáme tábor blízko Polských hranic, máme cca 50 dětí ve věku 6-16 let. Chtěli bychom vyrážet na jednodenní výlety i do Polska, co je k tomu potřeba? Lze to ošetřit nějak hromadně nebo je potřeba, aby mělo každé dítě cestovní doklad?

Hasičské soustředění

Dobrý den.Měl bych dotazy ohledně pořádání hasičského soustředění.Akce trva 6 dni (nedele az patek)tedy 5 noci. Pocet deti je 25 ve veku 6-15let. Jedna se o trenink deti v pozarnim sportu.

LDT - kuchař

Dobrý den, potřebuji jako kuchař na LDT potvrzení o zdravotní způsobilosti pro práci s dětmi? (§ 10 a § 12 zákona č. 258/2000 Sb.

Převoz dětí na táboře osobním autem

Je potřeba potvrzení a souhlas rodičů (zákonných zástupců) pokud na táboře potřebujeme převážet děti osobním autem? Pokud ano, jak jej správně formulovat? Děkuji. Hudcová

Způsobilost práce s dětmi - věková hranice

Dobrý den,
na táboře rozdělujeme přípravný tým na tzv. asistenty (15-18let) + vedoucí (18let +). Je nutné, aby Potvrzení o způsobilosti práce s dětmi měli všechny fyzické osoby, tzn. od 15 let včetně? Děkuji za odpověď.

Kohoutová

Lze sehnat příspěvek na letní tábor?

Dobrý den,ráda bych se informovala o dotovaných letních táborech.Jsem matka samoživitelka a ráda bych našla svému synovi na léto tábor,ale zdají se mi poněkud předražené.Jelikož 2 měsíce mít dovolenou nemohu,tak se snažím něco najít.Synův otec nej

Výlet s dětmi na táboře do příhraničí/zahraničí

Chystáme se s dětmi jít na výlet do pohraničí a v průběhu cesty se ocitneme i pár kilometrů v cizím státě. Dětem je méně než 15 let. Musím mít děti v tomto případě s sebou nějaký zvláštní doklad nebo souhlas rodičů?

Musíme mít živnostenský list na pořádání tábora?

Dobrý den, chtěla jsem se dotázat. Prvním rokem bychom chtěli pořádat letní tábor pro děti. Jsme vedeni jako SDH - sbor dobrovolných hasičů Jilešovice. Fungujeme jako zřizovatel a jako zprostředkovatel je člen jiné SDH.

letní pobyty pro VÚ a DDŠ

Dobrý den,
ráda bych se informovala jak je to s letními pobyty deti z VÚ a DDŠ. Je od MŠMT nějaká nabídka? Nebo si musi pobyty zajistit sami na své náklady ústavy?
Děkuji za odpověď
Petra Netáhlová
737729062

Cizinec na táboře

Dobrý den,

jmenuji se Petr Mališ a budu vedoucí skautského letního tábora. Mám na Vás prosbu/dotaz.

Potvrzení způsobilosti práce s dětmi

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je to s potvrzením způsobilosti práce s dětmi v roce 2016. Jakou má platnost potvrzení od data vystavení lékařem a zda ho musejí mít i pedagogičtí pracovníci? Děkuji.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz