Zvíře na letním pobytovém táboře

Dobrý den, máme dotaz ohledně zvířete (psa, kočky, morčete..) na letním pobytovém táboře pro děti. Je to možné z hlediska legislativy? Nikde jsme tyto informace nedohledali. Může mít vedoucí tábora na táboře zvíře? Je samozřejmé, že za něj ponese odpovědnost, zvíře nesmí do kuchyně, do skladu potravin...
Je třeba informovat o této skutečnosti rodiče?

— Kateřina Babická, RADAMBUK-Rada dětí a mládeže Jihočeského kraje z.s.

Odpověď:

Dobrý den, 

k tomuto tématu je vhodné se i poradit s členskou organizací ČRDM Mladými chovateli zvířat, kteří mají dlouholeté zkušenosti s tímto druhem táborů.

 

Pořadatel má povinnost rodiče informovat o tom, jaké zvíře bude v kontaktu s jejich dětmi po celou dobu tábora. Je to důležité i s ohledem na různé lidské alergie na zvířata.

Za škodu nebo zranění způsobené zvířetem odpovídá pořadatel, stejně jako u škody či zranění způsobené jinou pověřenou osobou pořadatele. Na úvod je však nutno vždy děti proškolit jak se k danému "táborovému zvířeti" chovat. Pokud po takovém proškolení dojde ke škodě nebo zranění, kdy nepředvídatelné chování zvířete bylo vyprovokováno dítětem nebo někým jiným z personálu tábora, odpovědnost za škodu a zranění jde za osobou, která zvíře vyprovokovala (tahání za ocas, stříhání chlupů, kopání, křik apod). Pojištění České rady dětí a mládeže se na škody a zranění vztahuje.

U šelem (pes, kočka, fretka) je nutné očkování na vzteklinu. U jiných zvířat je vhodné aby, zvíře mělo patřičná standartní očkování. 

Zvíře se nesmí pohybovat v hygienicky chráněných prostorech (kuchyň, jídelna, sklad, marodka, ošetřovna, lednice, odpadní jáma apod.)

Děti si po kontaktu se zvířetem musí mýt ruce, aby nedošlo k přenosu parazitů do útrob dítěte. 

V případě přesunu zvířat z jiného kraje, je nutné si zjistit, zda v daném období není platné opatření hygienické stanice pro zákaz přesunu některých druhů zvířat (v případě ptačí chřipky například ptáci, slepice apod).

Určitě doporučujeme návštěvu veterináře nejdéle 14 dní před táborem, který vydá posudek k účasti daného zvířete na táboře. 

 

Mgr. Jakub Sotl

 

 

Poslední revize: 4. 1. 2022

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Napiště slovo "Poradna"
Answer this question to verify that you are not a spam robot.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz