Soudní postih pro pořadatele tábora

Dobrý večer, chtěla bych se Vás zeptat, zda je možný soudní postih vedoucího tábora v případě, že se na táboře vyskytne nákaza Covid 19, i přes to, že všechna vládní nařízení budou splněna? Tedy pokud přijede již infikované dítě a následně nakazí jiné, mohou jeho rodiče podat žalobu? Prohlášení o bezinfekčnosti budeme na začátku tábora vyžadovat. Děkuji Vám za odpověď.

— Martina Humlová

Odpověď:

Dobrý den, 

odpověď na tento dotaz se dá zobecnit a platí i v případě jiné nemoci, než je Covid 19. Pořadatel i vedoucí tábora ve výše popsaném případě odpovědní nebudou a riziko postihu je minimální (nedá se však kategoricky vyloučit, vždy by se zkoumal konkrétní případ). Pokud jsou splněny všechny zákonné požadavky, vládní nařízení a zajištěna prohlášení o bezinfekčnosti, těžko klást na pořadatele/vedoucího v tomto směru další nároky. Platí, že v dané situaci plní maximum možného a takto by i v případném sporu argumentoval. Samozřejmě s výhradou, že by neměl přijmout na tábor dítě vykazující očividné příznaky onemocnění (to platí obecně a je to podstatou prohlášení o bezinfekčnosti). Nicméně například onemocnění COVID-19 probíhá u dětí často úplně bez příznaků, tudíž by nebylo vůbec možné, bez předchozího testování, takové onemocnění vyloučit. 

Tábor - z podstaty větší dětský kolektiv, v sobě standardně nese "přípustné riziko", že i přes všechna opatření dojde k šíření nějakých obtíží či onemocnění (typicky různé virózy v letních měsících). Pokud mají rodiče vážné obavy z onemocnění COVID-19, mohou zvážit účast dítěte na táboře.

Pro úplnost - rodiče samozřejmě případnou žalobu podat mohou. Ta by však, pokud pořadatel/vedoucí nezanedbal své povinnosti, neměla být úspěšná

Mgr. David Bareš

 

Poslední revize: 3. 6. 2020

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz