Ústav a zaměstnanci

Prosím o radu, místo spoku zakládáme Ústav, přenáší se v tom případě všechny pracovně-právní vztahy včetně těch zamětnankyň na HPP, co jsou na mateřské? 
Může mít ředitelka ústavu též zaměstnanecký poměr např.na smlouvu o výkonu funkce? Děkuji Zdenka V

— vejvalkova

Odpověď:

Dobrý den,

transformací spolku na ústav se pracovně-právní vztahy "přenesou" všechny. Není důvod, aby zaměstnankyně na mateřské přišly o místo. Určitě ne z důvodu transformace. Ústav převezme všechny povinnosti spolku, a to i tyto. Ředitel ústavu může mít uzavřenu smlouvu o výkonu funkce, dokonce bych řekla, že je to nejvhodnější řešení. Nejde však o pracovní smlouvu. Souběh výkonu funkce statutárního orgánu se zaměstnaneckým poměrem je velmi diskutované téma, a chcete-li mít jistotu, že máte vše v pořádku, upravte práva a povinnosti ředitele ústavu smlouvou o výkonu funkce a nikoliv pracovní smlouvou.

Na základě smlouvy o výkonu funkce se ředitel nestává zaměstnancem ústavu, ale může mít ve smlouvě jako součást odměny sjednáno i placení odvodů na sociální a zdravotní pojištění, jako by zaměstnancem byl. Nepřijde tedy o tyto výhody a zároveň se nedostává do rozporu pravomocí statutárního orgánu a zaměstnance, kdy statutární orgán je ze své podstaty nadřízeným, který může o všem rozhodovat a zaměstnanec je podřízeným, který vykonává práci uloženou zaměstnavatelem.

Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 26. 1. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz