Musíme mít živnostenský list na prodej suvenýrů?

Dobrý den, 
v rámci své vedlejší činnosti -činnosti hospodářské uvedené a vymezené ve stanovách   prodáváme drobné suvenýry( magnety, pohledy, turistické známky) Musíme mít  na tuto činnost živnostenský list ? Berem to jako službu návštěvníkům památky, o kterou pečujeme. Ceny prodeje nám stanovující dodavatelé suvenýrů , část máme dokonce jako komisní prodej.
Musíme mít  na tuto činnost živnostenský list ? 
Děkuji .
O. Rajcsányi  - jednatel výkonného výboru os. OKS Turnov 

— Ondřej Rajcsányi, Občanské sdružení Ochrana Klokočských skal

Odpověď:

Dobrý den,

už jen to, že činnost vykonáváte v rámci vedlejší činnosti "hovoří" pro to, že na tuto činnost byste měli mít živnostenský list. Je to doplňková služba, kterou poskytujete za účelem zisku, ze kterého pak částečně hradíte náklady na péči o památku - tedy je to činnost, kterou vykonáváte na podporu své hlavní činnosti. Přikláním se k tomu, že na prodej suvenýrů byste měli mít živnostenský list.

Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 13. 10. 2016

Komentář

Dobrý den, příklad: kdyby spolek dal do stanov, že výše uvedená vedlejší hospodařská činnost má charakter nepravidelné drobné vydělečné činnosti a je provozována účelově jako podpora hlavní činnosti, kde výnos bude výhradně použit na provoz spolku či zajištění hodpodárného správování majetku spolku atd.
Takto pojatá činnost by neměla charakter podnikání. Nemusela by být tedy podložena živnostenským opravněním?
Nebo je to dle zákona o spolku ještě jinak? děkuji

Anonym (neověřeno)

Dobrý den,

Vámi popsaná činnost naplňuje definici vedlejší hospodářské činnosti, ať to bude ve stanovách napsáno jak chce. Finanční úřad vždycky zkoumá faktické okolnosti provádění činnosti, popis ve stanovách ho nepřesvědčí. Jde o to, že příležitostný prodej suvenýrů je prostě výdělečná činnost na podporu hlavní činnosti spolku (činnost, kterou děláte vlastně jen proto, abyste finančně podpořili činnost hlavní), a proto jde o vedlejší hospodářskou činnost, a tedy činnost svou podstatou vlastně podnikatelskou (za účelem zisku). Nepravidelnost výkonu činnosti není synonymem toho, že jde o činnost nesystematickou, což je jedna z podmínek toho, aby nebyla posouzena jako činnost podnikatelská – i kdybyste prodávali suvenýry jednou za rok, dokud je to proto, abyste vydělali peníze na správu a činnost spolku, je to pro finanční úřad systematicky vykonávaná činnost za účelem generování zisku, a tedy podnikání (i když jen jednou za rok). Živnostenský list byste tedy měli mít.

Vím, je to absurdní a nepředpokládám, že by finanční úřad nějak zvlášť přísně stíhal, pokud si jako spolek vyděláte pár stovek na papír do kopírky, pravda ale je, že souladu se zákonem dosáhnete jen pořízením živnostenského listu a podáváním daňového přiznání... Jinak riskujete přinejmenším to, že se jednou někdo špatně vyspí a na základě tohoto „detailu“ ohrozí přinejmenším dobrou pověst vašeho spolku. A to bych řekla, nestojí za to.

AK Mgr. Alena Hájková

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz