Financování zapsaného spolku zakládajícími členy

Dobrý den,
mám dotaz ohledně financování nové zakládaného zapsaného spolku. Konkrétně půjde o divadelní společnost, neziskovku, která bude inscenovat představení (A vybírat vstupné, ovšem zisk vždy použijeme pouze na financování dalších projektů).
Náš dotaz je, jak vložit do spolku základní kapitál (víme, že tato povinnost již že zákona není, nicméně potřebujeme peníze do začátků, cca 30-50 tis. Kč). Nechceme to řešit pravidelným členským příspěvkem, pokud je jiná možnost. Prosím tedy o radu, zda můžeme, jakožto zakládající členové, vlastní finance na účet spolku převést, eventuálně zda je možné například ve stanovách zahrnout například jednorázový dobrovolný vstupní příspěvek, případně zda existuje nějaká maximální výše tohoto příspěvku.
Do budoucna pak také, jestli můžou zakládající členové poskytovat spolku finanční prostředky z vlastní kapsy bez např. darovací smlouvy či zda je to potřeba nějak formálně ošetřit.
A poslední dotaz, prosím, podléhají výše uvedené příspěvky dani z příjmu či jiným daním (např. darovací), a pokud ano, od jaké výše.

Děkuji,
DJ

— Dagmar Jegerová

Odpověď:

Dobrý den,
členské příspěvky je možné stanovit i jednorázově, nicméně nelze je mít dobrovolné. Můžete poskytovat dary, ale osvobození je možné pouze u darů, kde je písemně dáno, že jsou poskytnuty na hlavní činnost spolku - smlouva je tedy v tomto případě nezbytná.

Finanční prostředky podléhají dani z příjmů, nicméně v rámci hlavní činnosti se jedná o příjem osvobozený od daně z příjmů. Daň darovací už neexistuje.

Ing. Marie Konečná
ekonomka ČRDM

Poslední revize: 5. 12. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz