Dobrý den,
dovolte mi, prosím, několik dotazů.

V těchto dnech zakládáme tělovýchovný spolek, do startu spolku zakládající členové předem zakoupili sportovní náčiní a vybavení posilovny, můžeme to zpětně vyúčtovat jako například bezúročnou půjčku spolku a nechat si zakoupené vybavení od spolku proplatit?
Můžeme si jako spolek najmout jednoho z našich členů, OSVČ, na překlad spolkem produkovaných výukových a instruktážních videí, což bude jedna z hlavních činností spolku? Je nějaký, zákonem daný, strop, jakou částku může spolek na úhradu faktur za překlady utratit?
Může spolek vlastní kapitál, nabytý například ze sponzorství bez podmínky účelu, zúročit investicemi, nákupem dluhopisů, úročením v bance a podobně. Muselo by to být součástí hlavní činnosti spolku, případně vedlejší činnosti spolku?
Jedním z legitimních příjmů spolku budou členské příspěvky, mohou být stanoveny rozdílné částky pro měsíční, pololetní a roční členský příspěvek?

Za Vaši laskavou odpověď Vám předem děkuji,

Jan Hampejs

— Jan Hampejs, AikiJuJutsu InYoRyu z.s.

Odpověď:

Dobrý den, 

pokud se jedná o vybavení, které bylo nakoupeno před vznikem spolku, bylo by vhodné uzavřít kupní smlouvu mezi spolkem a vlastníkem, ve které by byla zohledněna hodnota vybavení a jeho případné opotřebení. Na základě smlouvy je možné vyplatit finanční prostředky.

Služby může poskytovat i Váš člen jako OSVČ, formou fakturace. Cena za služby by měla být obvyklou s ohledem na druh služby.

Spolek může investovat vlastní kapitál a nemusí tyto investice být v souvislosti s hlavní činností spolku, případný zisk podléhá zdanění.

Členské příspěvky mohou být stanoveny i na různé částky.

Mgr. Jakub Sotl
Právní poradce

Poslední revize: 27. 9. 2019

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz