Dobrý den,
chtěla bych Vás moc poprosit o radu.
Dcera (8 let) si na letním táboře při hře rozřízla malíček ruky. O zranění mne, jako jejího zákonného zástupce, vedoucí tábora vůbec neinformoval a dcera s sebou bohužel neměla mobilní telefon, protože byly zakázány.
Vedoucí tábora mi dceru na konci tábora předal s tím, že si před dvěma dny rozřízla prst, a že to vypadalo na 1-2 stehy, ale že s ní na chirurgii nejel, protože by tam strávil několik hodin a že má jako vedoucí tábora cca patnáctileté zkušenosti s ošetřováním zranění (nemá zdravotnické vzdělání, je to majitel statku s koňmi).
Když jsem doma obvaz sundala, tak jsem se vyděsila (jsem všeobecná sestra). Rána byla velmi hluboká, okraje pohmožděné a z rány vyčnívala tuková tkáň. S prstem nemohla vůbec hýbat. Ihned jsme jely na chirurgii, kde dceři udělali RTG, zda nemá přeříznuté šlachy a ránu jí ošetřili a zašili. Nakonec měla 6 stehů, které jí byly ponechány po dobu 18 dnů.
Nejde mi o úraz samotný, ty se stávají, ale mrzí mne přístup vedoucího tábora, který, dle dcery, na ni křičel, že u ošetření dělá scény. Podotýkám, že prst měla do poloviny přeříznutý a on jí ránu dva dny namáčel v roztoku hypermanganu. Analgetikum dostala za dva dny pouze dvakrát, protože se ho bála zeptat.
Domnívám se, že vedoucí tábora hrubě zanedbal svoji povinnost nechat moji dceru ošetřit v nemocnici a o úrazu informovat jejího zákonného zástupce. Můžeme se nějak bránit?
Děkuji.
P. Rydlová
Odpověď:
Dobrý den,
pořadatel by měl zajistit bezpečí pro děti. Žel v tomto případě, bychom ač shledávali zanedbání povinností, tak ochrany proti tomu příliš není.
Bylo by možné soudně žalovat pořadatele za zanedbání povinností, žel ty nejsou v zákoně příliš podrobně popsány a pokud nedošlo k nějakému většímu postraumatické škodě, tak se obávám, že soudně to nemusí projít.
V rámci akcí, které nespadají do zotavovacích akcí nemusí být na táboře ani zdravotník s příslušnou kvalifikací.
Mgr. Jakub Sotl