vystoupení ze spolku a jeho následné zrušení

Dobrý den, co mohu udělat pro to, abych oficiálně odešla ze spolku (založeno jako občanské sdružení), kde jsou jen 3 členové (vč. mně)?
S předsedou spolku nejsem v kontaktu, při poslední příležitosti před 3 měsíci nechtěl o mém odchodu slyšet - předpokládám, že by došlo ke zrušení spolku, pokud nezahrnuje minimálně 3 osoby.
Spolek dlouhodobě neplní své právní povinnosti a nechci žít ve strachu z exekutora nebo jiných problémů.

— A. H.

Odpověď:

Dobrý den,

jednoduché vyrozumění o vystoupení ze spolku zašlete písemně do sídla spolku. Tím projevíte vůli vystoupit ze spolku. Vaše členství ve spolku zanikne doručením vyrozumění spolku, protože vystoupení ze spolku je jednostranný právní úkon. Tímto úkonem, o kterém si ponechte záznam – podací lístek, vaše členství končí. Vyrozumění od spolku samotného k zániku členství není třeba. Co se týká poklesu počtu členů spolku, je třeba mít na paměti § 172 odst. 1. písm. b, občanského zákoníku, který stanovuje, že „soud na návrh toho, kdo na tom osvědčí právní zájem, nebo i bez návrhu, zruší právnickou osobu a nařídí její likvidaci, jestliže b) již nadále nesplňuje předpoklady vyžadované pro vznik právnické osoby zákonem.“

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 5. 4. 2019

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Napiště slovo "Poradna"
Answer this question to verify that you are not a spam robot.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz