Antikoncepce na ŠvP

Dobrý den, chtěl bych se dotázat, jak je to s dívčí antikoncepcí na letních táborech a školách v přírodě. Může zdravotník tento typ léku nechat k užívání dětem nebo musí vydávat antikoncepci sám? Hovoříme zde o dětech 15-17 let.

— Antonín Zmrhal, -

Odpověď:

V případě pravidelně užívaných léků je praxe taková, že tyto léky včetně jejich dávkování jsou před táborem vybrány a zdravotník je vydává a kontroluje jejich užívání. O tomto vede záznam ve zdravotní knize. Nicméně v případě antikoncepce – preparátu proti otěhotnění, ale také v případě doplňků stravy a dalších, se kloníme k názoru, že by zdravotník měl být o jejich užívání jen informován (pro případ kontraindikace s jinými léky), ale jejich užívání si děti obstarávají samy. Vzhledem k povaze preparátu a věku dětí bychom považovali vydávání antikoncepce zdravotníkem za zbytečný zásah do soukromí.

Nicméně lze si představit situaci, kdy bude zdravotník, případně pořadatel, v konkrétním případě požádán, aby i tyto preparáty vydával, neboť jsou pro to konkrétní objektivní důvody, například na táboře dětí s mentálním postižením.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 30. 6. 2023

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz