fotografie bez souhlasu

Dobry den, chci Vas pozadat o radu - zjistila jsem,ze byla porizena a publikovana fotografie me a syna ve volebnim letacku jedne pol.strany bez meho vedomi a natoz souhlasu.Krome toho ze naprosto nevolim tuto stranu s tim zasadne nesouhlasim,aby nekdo zverejnoval fotky meho ditete bez meho vedomi.Synovi jde videt do obliceje,lide ho poznavaji,upozornila me na to rodina.Jak mohu postupovat a mohu se vubec ohradit nebo nemam sanci na uspech?Cetla jsem obcansky zakonik a jsou tam vyjimky,tak nevim zda byl porusen zakon a nebo se me jako zakonneho zastupce opravdu nemusi nikdo ptat?Dekuji,Kruckova

— Veronika Krůčková

Odpověď:

Dobrý den,

obecně platí, že takovéto zveřejnění by mělo podléhat souhlasu dotčené osoby (osob). Nicméně, jak uvádíte, zákon skutečně zná výjimky z toho obecného pravidla. Jedná se o takzvané „licence“ tedy případy, kdy je zveřejněno bez souhlasu a přesto toto zveřejnění není protiprávní. Jistý návod na rozlišení těchto situací najdete zde: http://poradna.crdm.cz/gdpr/informace-k-ochrane-osobnich-udaju-ve-vztahu-ke-zverejnovani-fotografii-z-cinnosti-detskych.

Prvním místem, kam se obrátit je subjekt, který toto zveřejnění provedl. Tento subjekt kontaktovat a ohradit se proti tomuto postupu a žádat stažení uvedeného materiálu. Pokud by se tento postup ukázal jako nedostatečný, nelze než doporučit obrátit se na odborníka z řad advokátů a uplatňovat svá práva u soudu žalobou na ochranu osobnosti.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 9. 11. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz