Dobrý den,
aktuálně je kolektivním členem ČSH (Český svaz házené) zapsaný spolek TJ Chemička, IČO 00555061(základní spolek). Nově vzniklá právnická osoba TJ Chemička Ústí nad Labem – oddíl házená p.s. s IČO 05786428 členem ČSH dosud není.
Je nutné přihlášení nově vzniklého pobočného spolku do ČSH když je již členem základní spolek?
Je nutné dodat do ČSH rozhodnutí původní TJ, z.s. (IČO 00555061) o tom, že provozování házené v rámci TJ Chemička přešlo či přechází nebo bylo vyčleněno na nový pobočný spolek, kam přešli všichni členové – házenkáři, ze spolku základního kde nadále házená provozována nebude, tím se zruší členství základního spolku?
Je nutná nová registrace všech členů pobočného spolku v ČSH.
Dle našeho názoru může zůstat vše při starém, jelikož pobočný spolek získal pravomoc jednat ohledně házené samostatně (za základní spolek. Navíc jsou všichni členové pobočného spolku automaticky členy spolku základního.
Děkuji
Tlustý
Odpověď:
Dobrý den,
v tomto případě doporučujeme kontaktovat přímo pověřené osoby v Českém svazu házené a otázat se na postup v této věci. Dotčená organizace si poté vyžádá i potřebné podklady a dokumenty. Vaše argumentace ohledně bezproblémového přechodu na nově vzniklý pobočný spolek se zdá být v pořádku, přesto nejrelevantnější informace jistě poskytne svaz, jakožto zastřešující organizace.
Z právního hlediska na tom, jestli je členem svazu hlavní nebo pobočný spolek, záleží, protože jen ten subjekt, který je členem spolku je také nositelem členských práv a povinností. Pokud se tedy pobočný spolek nestane členem svazu, ale má vykonávat členská práva svých členů v rámci Svazu, měl by mezi hlavním a pobočným spolkem existovat dokument, který působí, že členská práva hlavního spolku vykonává pobočný spolek. Teoreticky by takovým dokumentem mohla být smlouva o příkazu (ust. 2430 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník ve znění pozdějších předpisů), doporučila bych ale podrobit tento postup hlubšímu právnímu rozboru, kterému se v rámci tohoto prostoru nelze plně věnovat, a který prověří, zda takový výkon členských práv neodporuje zásadám spolkového práva. Každopádně, jak už bylo shora uvedeno, je třeba konzultovat jakýkoliv postup také se zástupci Svazu a podřídit se tomu, co bude Svaz ochotný akceptovat. Možná se nakonec ukáže, že nejjednodušší bude, aby pobočný spolek vstoupil jako člen do svazu a hlavní spolek ze svazu vystoupil. Toto řešení je podle našeho názoru z hlediska práva jednoznačně to správné.
AK Mgr. Alena Hájková