SRPŠ při ZŠ

Dobrý den, mám dotaz ohledně zakládání spolku SRPŠ. Před 5 lety mě SRPŠ zvolilo pokladníkem ,vedu tedy peněžní deník o příjmech a vydáních -a také platím faktury za plavání a lyžařský výcvik, na které SRPŠ pravidelně přispívá. Protože již na této ZŠ nemám v současné době žádné své dítě ,automaticky se zvolil nový pokladník, kterému jsem chtěla vše předat tak,jak to udělal můj přechůdce. Prostě jen v bance předělat podpisové vzory, předat pokladnu...Bohužel v bance mi bylo řečeno,že takto už to fungovat nemůže, že musíme založit nový spolek s IČO apod. A teď k tomu co potřebuji vědět-já už to dělat nechci, protože mě už se ZŠ nic neváže a mám strach, až se sejdu se všemi zástupci tříd, že nikdo nebude ochotný psát stanovy,vyřizovat vše na Finančním úřadě apod.Chtěla bych vědět, co v tomto může udělat škola, aby SRPŠ nezaniklo? A když nebude ochotná nic dělat, jak mohu toto celé ukončit? Můžeme třeba zrušit účet SRPŠ a převést peníze ,které tam jsou na účet, který si zřídí škola-něco jako fond? Děkuji předem za odpověď-mám toho teď plnou hlavu a nevím, jak z toho ven..Děkuji Alice Kadlecová

— Alice Kadlecová

Odpověď:

Dobrý den,

pokud SRPŠ nebylo dříve registrovaným občanským sdružením, není právnickou osobou a ze své podstaty je prostě jen neformálním sdružením rodičů. To je klidně možné, ale znamenalo by to, že jakékoliv orgány jsou jen čistě zvykovou záležitostí, která nemá oporu v zákoně. V tom případě je mi trochu záhadou jako kdo vystupuje SRPŠ při placení faktur a jak činí rozhodnutí (třeba o výši příspěvku na SRPŠ)? Nebo to možná dělá škola... ale to vlastně není teď třeba řešit. Pokud SRPŠ není právnickou osobou, pak je to jednoduché, můžete v podstatě předat pokladnu, případně další dokumenty SRPŠ do kanceláře školy a oznámit jim, že už dál administrativu SRPŠ dělat nechcete/nemůžete. To je vše. Ať si s tím nějak poradí. Zakládat spolek musí lidé, kteří ho zakládat chtějí, takže je na škole, aby takové našla, nebo aby jinak vyřešila, jak bude SRPŠ fungovat. Založit účet a z prostředků, se kterými disponuje SRPŠ by teoreticky šlo, neznám ale souvislosti a podrobnosti účtování školy – je potřeba to případně konzultovat s účetní školy.

Pokud SRPŠ bylo registrovaným občanským sdružením, je právnickou osobou, má IČO už je zapsané ve spolkovém rejstříku – tomu odpovídá, že má zřízení bankovní účet, bez IČO by banka účet asi nezřídila. V tom případě je podle stanov určeno, kdo je členem spolku, kde má spolek sídlo a jaké má orgány, atd. Stanovy si přečtěte, pokladnu a další dokumenty spolku předejte statutárnímu orgánu, a pokud podle stanov dospějete k tomu, že ještě stále jste členem spolku, doručte spolku do sídla oznámení o vystoupení ze spolku. Každopádně není možné Vás nutit, abyste v SRPŠ nadále setrvávala, když nechcete.  Předání podkladů a finančních prostředků, kterých jste byla z titulu své funkce správcem nepodceňte, o všem si nechte podepsat předávací protokol.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 5. 2. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz