Pobočný spolek

Dobrý den, rád bych se Vás zeptal na paradoxní situaci, která vznikla. Předseda nesvolá výroční členskou schůzi před koncem roku 2015. Členství všem členům zaniklo (dle stanov) 31. 12. 1015. Nyní se má svolat členská schůze (je to nejvyšší orgán) a je konec února 2016. Pozvánku je nutné odeslat členům 30 dní předem, neboť stanovy to neupravují. Schůze bude tedy nejdříve za měsíc. Dnes máme předsedu, máme výbor, ale nemáme v současnosti vlastně členy. Pozvánka se zasílá členům spolku, ale členství všem zaniklo na konci roku 2015. Jak bychom měli postupovat, aby bylo všechno právně správně v pořádku. Děkuji za odpověď.

— Zdeněk, Pobočný spolek

Odpověď:

Dobrý den,

k úplnému posouzení popsané situace nutně potřebuji znát stanovy spolku. Podle skutečností uvedených v dotazu usuzuji, že pokud všem členům spolku zaniklo členství, pak zaniklo členství i členům orgánů. A pokud jim zaniklo členství ve spolku, ztratili způsobilost být členy orgánu spolku (nebo členem orgánu vašeho spolku mohou být i nečlenové?). Tím pádem by spolek momentálně neměl ani orgán, který by členskou schůzi svolal (o tom, že nemá koho svolávat ani nemluvím...).

Myslím, že situace je řešitelná tím, že se svolá členská schůze všech "bývalých" členů spolku a ta rozhodne, co se bude dít dál - o čem a jak rozhodovat - to nedokážu říct bez znalosti stanov a podrobností věci.

Ze zcela formálního hlediska (za předpokladu, že členem orgánu spolku může být jen člen spolku), je spolek zralý na zrušení rozhodnutím soudu a jmenování likvidátora, protože počet jeho členů klesl pod 3... Ale ještě s tím počkejte, dokud má spolek "bývalé" členy, kteří mají zájem se spolčovat, lze to vyřešit. Pokud byste chtěli věc konzultovat blíže, v kanceláři ČRDM na mě dostanete kontakt.

S pozdravem

Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 13. 10. 2016

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz