Převedení financí pobočného spolku na hlavní spolek a jeho ukončení

Dobrý den,
v rámci činnosti našeho spolku (HS) pořádáme akce pro dospělé, mládež a děti. V roce 2018 naše komunita pořádala Mistrovství světa v logických hrách, pro tento účel byl rok a půl předtím založen pobočný spolek (PS). Jediným cílem PS bylo pořádání MS 2018. Založení PS bylo výsledkem doporučení, jelikož naše běžné akce hospodaří s rozpočtem jednotek tisíc korun, rozpočet MS byl o tři řády vyšší a měl svá specifika. Akce běžně pořádáme s nulovým ziskem, avšak MS 2018 skončilo v plusu a zůstatkem na účtu PS 300 000 Kč. V této výši byla PS využita odčitatelná položka pro slevu na dani při daňovém přiznání za rok 2018, která nárokuje využití tohoto zisku po následující 3 roky. Jakákoli aktivita PS je ale od MS 2018 nulová, členové výboru PS jsou pro ho ukončit.
Chci se Vás zeptat, zda je možné převést zůstatek na účtě PS na HS formou daru? Následně by byl využit k aktivitám HS.
Výbor PS by preferoval převedení peněz uskutečnit v rámci ukončení PS a celou věc uzavřít. Je vedle likvidace PS ještě jiný způsob jeho ukončení? Výbor PS mluví o ukončení formou právního nástupce v podobě HS.
Chtěl bych Vám poděkovat za existenci Poradny ČRDM, pro lidi z neziskovek je to opravdová pomoc, jak se orientovat v problematice spolkové činnosti.

— Pavel Kadlečík, Hráčská asociace logických her a sudoku

Odpověď:

Dobrý den, 

v kompetenci hlavního spolku je možnost zrušit pobočný spolek a převést na hlavní spolek likvidační zůstatek. V tomto případě není nutné provádět likvidaci, jak ji zákon ukládá, ale je nutné postupovat dle stanov, nebo jiného interního dokumentu, který takový postup stanovuje. Tento postup v zásadě odpovídá terminologii právního nástupce.

Proto není nutné převádět finance formou daru.

Co se týká jiného způsobu ukončení, tak pro pobočné spolky platí stejná pravidla jako pro jiné právnické osoby, tedy řídí se občanským zákoníkem.

Mgr. Jakub Sotl
Právní poradce

 

Poslední revize: 30. 4. 2020

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz