Hlavní a vedlejší činnost

Dobrý den, spolek má ve stanovách uvedenou hlavní činnost pořádání kulturních akcí, organizace volného času v obci atd. a vedlejší činnost je výběr vstupného z akcí a občerstvení (mají ŽL). Pro výpočet daně vezmu výnos.ze vstupného mínus náklady na kulturní akce (může být zisková i ztrátová hlavně. činnost) a poté výnosy mínus náklady z občerstvení jako doplňková činnost. Mě jde o to,zda to takto můžu udělat a nebo bude dle stanov hlavní činnost vždy ztrátová, když tam není zahrnuto vstupné ,( mají ho uvedeno v doplňkové). Další dotaz se týká toho,že spolek byl založen už někdy v devadesátých letech, pak spoustu let prostě "spal" a teď změnil název,ale IČO zůstalo stejné a ve sbírce listin je předložen soupis majetku a závazků a tam je uveden závazek 48000. Nikdo už netuší,kdy to vzniklo,peníze v pokladně také nejsou. Navíc je nový výbor. Je možné tento závazek někam přeúčtovát? Ale kam? Budu ráda za každou radu. Děkuji

— Lucie Bílková

Odpověď:

Dobrý den,

samotný výběr vstupného z akcí není samo o sobě činnost, místo toho by mělo být napsáno, jaké akce spolek pořádá ve vedlejší činnosti. V principu může mít kulturní akce v hlavní i ve vedlejší činnosti, zejména pokud má spolek registrovaný živnostenský list na prodej zboží i na pořádání akcí. Každopádně i s touto textací je možné a je potřeba celou akci, která je nepodnikatelskou činností, zařadit do činnosti hlavní.
Tedy pokud organizované kulturní akce byly pořádané jako nepodnikatelská činnost, tedy kalkulovány ziskově na nulu, pak se jedná o hlavní činnost - v ní je vykázáno vybrané vstupné na akci i náklady akce. U této činnosti je třeba posoudit, zda výsledkem hospodaření je ztráta nebo zisk. Pokud ztráta, tak příjmy nejsou předmětem daně a vyloučí se na řádku 101 přiznání a náklady se vyloučí na řádku 40 přiznání. Pokud zisk, pak příjmy jsou předmětem daně a ano, do základu daně pak vstupuje rozdíl mezi výnosy a náklady dané činnosti (akcí) s tím, že je třeba ještě vyloučit případné daňově neuznatelné náklady.
Současně do základu daně vstoupí zisk z prodeje občerstvení. Pokud spolek vedl v účetnictví závazek, ale nyní už nikdo neví, o jaký závazek se jednalo, pak je třeba závazek odúčtovat do výnosů (v případě, že spolek vede běžné podvojné účetnictví) s příslušným dopadem na daň z příjmů, i když pokud je tam závazek již dlouho, tak zdaněním měl projít už dávno. Při správném odůvodnění v příloze v účetní závěrce by bylo možné uvážit i odúčtování proti výsledku hospodaření minulých let jako oprava účtování minulých let.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 27. 4. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz