Zapsaný spolek - zdanění příjmu

Dobrý den,
náš zapsaný spolek se zabývá dohledem nad územním rozvojem a výstavbou v naší městské části. S developery působícími na našem území vstupujeme do jednání a snažíme se je přesvědčit, aby se kromě stavby nových bytových domů na našem sídlišti zavázali i k výstavbě veřejné vybavenosti. Jeden z developerů se zavázal k výstavbě sportovní haly, která měla být zkolaudována tento rok, avšak nestalo se tak. Výstavba haly se odsouvá o dalších pět let. Jako odškodné tento developer přislíbil na účet našeho spolku každoročně převádět finanční kompenzaci. Náš spolek chce tuto finanční kompenzaci rozdělit mezi ostatní zdejší spolky, které se zabývají sportovní výchovou dětí a mládeže. Tzn. my na účet přijmeme 100% částky, přičemž v zápětí tuto částku rozdělíme na více částek, které chceme převést z našeho účtu ostatním spolkům jako dary. Pro náš spolek si nechceme ponechat z finanční kompenzace nic. Musíme tu 100% částku finanční kompenzace od developera zdanit, tzn. že ostatním spolkům budeme rozdělovat jen 81% finanční kompenzace? Anebo tento příjem zdanění nepodléhá?

— Olga Burianová, Za lepší Barrandov, z.s.

Odpověď:

Dobrý den,

Od základu daně sníženého podle § 34 lze odečíst hodnotu bezúplatného plnění poskytnutého obcím, krajům, organizačním složkám, právnickým osobám se sídlem v ČR, …., a to na financování vědy, vzdělání, …, na podporu a ochranu mládeže, na ochranu zvířat a jejich zdraví, na účely sociální, zdravotnické, ekologické, humanitární, charitativní účely …. pokud hodnota bezúplatného plnění činí alespoň 2 000 Kč. V úhrnu lze odečíst nejvýše 10% ze základu daně sníženého podle §34.“

Pokud byste přesáhly částku 10 % ze základu daně, je možné dle zákona o daních z příjmů uplatnit odpočet, který vyplývá z § 20, odst. 7. Základ daně lze takto snížit až o 300 tis. Kč. 

Ing. Marie Konečná 

Ekonomka ČRDM

Poslední revize: 13. 4. 2021

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz