bankovní účet

Dobrý den, musí mít spolek založený účet u banky? Stačí vést účetnictví např. jen v Excellu?
Děkuji za odpověď.
Schillerová

— Ing. R. Schillerová, spolek Dáme to dohromady, z.s.

Odpověď:

Dobrý den,
spolek, jako účetní jednotka, má povinnost vést účetnictví. Pokud je to spolek či pobočný spolek, který není plátcem DPH, jeho celkové příjmy za poslední uzavřené účetní období nepřesáhnou 3 mil. Kč a hodnota jeho majetku nepřesáhne 3 mil. Kč., může si vybrat, jestli povede jednoduché účetnictví nebo podvojné účetnictví. To, jakým způsobem si účetnictví povede, zákon neukládá. Pokud vše zvládnete v Excelu, tak můžete i tak. I když v dnešní době už jsou k dispozici celkem uživatelsky jednoduché účetní programy (např. ESO, které je vhodné zejména pro menší organizace zaměřené na oddílovou činnost s dětmi a mládeží.). Každopádně máte jako účetní jednotka také povinnost zveřejňovat ve Sbírce listin účetní závěrku, takže je dobré vést účetnictví tak, abyste ji byli schopni z vašich záznamů vyhotovit.

Pokud vím, tak spolek nemá povinnost mít založený bankovní účet. Ale může to být podmínkou např. pokud byste žádali o dotace.

Osobně ho spíš doporučuji, pokud vaše činnost zahrnuje nějaké finanční toky, možnost úhrad převodem či plateb kartou může být ulehčením a díky výpisům máte i všechny platby pěkně přehledné.

Eva Beránková

Poslední revize: 9. 4. 2024

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz