Může být nejvyšší orgán spolku např. výborová schůze?

Dobrý den, 
připravujeme novou podobu stanov pro náš sportovní klub. Chtěla bych se zeptat, zda je možné jako nejvyšší orgán spolku neuvádět valnou hromadu, ale např. výborovou schůzi? V rámci dosavadního fungování spolku právě výborová schůze odpovídá svou náplní nejvyššímu orgánu spolku (volba/odvolání členů výboru, schvalování výše členských příspěvků apod.). Valná hromada pořádaná 1x ročně má pak spíše informační charakter (průběh hospodaření, seznámení s nově vzniklými oddíly apod.) pro členy spolku, kteří se neúčastní pravidelných výborových schůzí. Jak by pak bylo možné valnou hromadu v nové dikci stanov označit (nezapadá do žádné z kolonek řídící, statutární aj. orgán). 
Předem děkuji za odpověď
Jana Pospíšilová

— Jana Pospíšilová, I. Pražský sportovní klub neslyšíších

Odpověď:

Dobrý den,

výborovou schůzi jistě jako nejvyšší orgán uvést můžete - je rozhodně žádoucí, aby úprava uvedená ve stanovách odpovídala tomu, co reálně ve spolku "žijete".

Valnou hromadu bych označila jak "shromáždění členů", kterému mohou, ale také nemusejí zůstat nějaké pravomoci (např. může volit členy výborové schůze, nebo některé z nich). Do kolonky valná hromada zapadnout nemusí. Důležité je, aby stanovy popisovaly co nejlépe skutečnost.

S pozdravem

Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 23. 5. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz