Nezletilý člen ve spolku - odpovědnost

Dobrý den, mohl bych Vás požádat o pomoc ? Jako spolek existujeme asi 1/4 roku. Zabýváme se vojenskou historií. Do spolku chceme nabírat i členy, kteří ještě nejsou plnoletí, ale nejsem si jistý jednou věcí a to je zodpovědnost za tyto nezletilé členy. Jak jsme uvedl, zabýváme se vojenskou historií a ve většině případu se jedná o "divadelní představení" pro veřejnost, ale i soukromé akce (například v lesních porostech, nezpevněné cesty apod). Pokaždé, kdy na takové "akce" dojde, děláme vše proto, aby nedošlo k žádnému zranění a nepříjemným úrazům. Bohužel nikdo z nás není schopen tomu na 100% předejít a nikdo neovlivní, že si někdo svým nevhodným chováním zlomí končetinu, nebo vypíchne oko (uvedl jsme extrémy). Je možné se nějakým způsobem zbavit částečné zodpovědnosti za nezletilé členy, pokud si svým nevhodným chováním ublíží ? Ptám se, protože mi nepřijde fér, aby si někdo ublížil a já za to bral plnou zodpovědnost. Samozřejmě dbáme na to, aby byla zajištěna především bezpečnost všech, kteří se akcí účastní.

Děkuji za Vaší odpověď a za Váš čas,

Vaněk F

— Filip Vaněk, KVH 612th Tank Destoyer Battalion Plzeň z.s.

Odpověď:

Dobrý den,
odpovědnosti za bezpečnost nezletilých členů spolku se zcela zbavit nelze. Vzhledem k tomu, že je po dobu probíhající akce přebíráte „od rodičů“, přebíráte i odpovědnost za ně a jste povinen se o ně postarat. Na druhou stranu nelze říci, že stane-li se někomu úraz, automaticky za to ponesete veškerou odpovědnost. Pokud budou všichni účastníci akce předem plnohodnotně poučeni o tom, co můžou a nemůžou dělat, s tím, že nastavená pravidla jsou kromě jiného určena k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví účastníků akce, pak nemůžete být pohnán k odpovědnosti za to, že někdo svévolně tato pravidla porušil. Pochopitelně, že vzhledem k předmětu činnosti Vašeho spolku budete vystaven mnohem vyššímu riziku vzniku úrazu nebo způsobení škody na majetku, než kdybyste seděli v klubovně a háčkovali, ale s tím je zkrátka třeba počítat.
Dobře zvažte, zda si vezmete na starost nezletilé členy. Pokud ano, je třeba postupovat při organizování Vaší činnosti s nejvyšší opatrností.
AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 5. 2. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Napiště slovo "Poradna"
Answer this question to verify that you are not a spam robot.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz