Likvidace nefunkčního spolku

Dobrý den, kdysi dávno jsme se registrovali jako občanské sdružení, které mělo přejít pod spolek. V řádném termínu jsme nepodali nové stanovy ani podklady na příslušný soud, ke kterému spadáme. Bohužel jsme neměli žádný majetek ani finanční hotovost, protože se nám nepodařilo činnost rozjet.
V tuto chvíli není schopna se sejít ani členská základna a jediný kontakt je předsedy s původním hospodářem a to pouze telefonicky vzhledem ke vzdálenosti mezi nimi. Jak máme podat návrh na zrušení občanského sdružení, jak zapsat likvidaci a kdo může vůbec likvidaci zpracovat?
Nikde jsme nic nenašli. Nebo to máme "nechat vyšumět"?

Děkujeme za informaci

— Kristina Kudlová

Odpověď:

Dobrý den,

asi nejjednodušší způsob je zrušit spolek rozhodnutím orgánu, o němž to předpokládají stanovy. Pokud tedy stanovy upravují, který z orgánů může rozhodnout o zrušení spolku, zařiďte se podle nich. Svolejte schůzi orgánu a rozhodněte o zrušení spolku s likvidací. Zároveň bude třeba jmenovat likvidátora (může jím být např. dosavadní statutární orgán) a následně provést likvidaci. Po skončení likvidace pak likvidátor podá návrh na výmaz spolku ze spolkového rejstříku, čímž spolek definitivně zanikne. Vzhledem k tomu, že spolek nevykazoval žádnou činnost, měla by být likvidace rychlá a nejvíce ji asi zdrží povinnost likvidátora zveřejnit vstup spolku do likvidace.

Pokud by nebylo možné zrušit spolek takto, nezbyde asi než podat návrh na rejstříkový soud, aby rozhodl o zrušení spolku z důvodu, že je nefunkční. Myslím, že návrh může podat kterýkoliv člen spolku nebo kdokoliv jiný, kdo na tom osvědčí právní zájem. Soud prošetří okolnosti fungování spolku, a pokud zjistí, že nefunguje zruší ho s likvidací a zároveň jmenuje likvidátora. Pak už to bude stejné, jako když rozhodne příslušný orgán spolku.

Mgr. Alena Hájková

 

Poslední revize: 7. 8. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz