Zrušení spolku kvůli nefunkčnímu předsedovi?

Dobrý den chtěla bych se zeptat jak zrušit spolek který neplní své povinnosti a předseda jedná za mými zády?
Jako místopředseda jsem v tomhle spolku neměla žádné slovo neboť si všechno odsouhlasil on sám. K tomu ještě zpronevěřil peníze spolku neboť se skládali peníze na autobus který měl být napsán na spolek ale on si ji napsal na sebe a peníze nevrátil. (17 tisíc a 16tisic) láká další členy které bude ždímal z peněz jako ždímal mne. Proto bych tenhle spolek ráda zrušila. Děkuji za odpověď.

— Michaela vaněrková, Veteráni dopravní techniky

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte podezření na spáchání trestného činu, tedy zpronevěry prostředků spolku, neváhejte se obrátit na orgány činné v trestním řízení, tedy Policii ČR či státní zastupitelství.
Spolek může být zrušen jen rozhodnutím dle platných stanov, tedy rozhodnutím stanovami určeného orgánu. Případně postupem dle zvláštních ustanovení občanského zákoník - § 268 „Soud zruší spolek s likvidací na návrh osoby, která na tom má oprávněný zájem, nebo i bez návrhu v případě, že spolek, ač byl na to soudem upozorněn, a) vyvíjí činnost zakázanou v § 145, b) vyvíjí činnost v rozporu s § 217, c) nutí třetí osoby k členství ve spolku, k účasti na jeho činnosti nebo k jeho podpoře, nebo d) brání členům ze spolku vystoupit.“ Pokud jste přesvědčena, že existuje důvod pro postup dle výše uvedených ustanovení, obraťte se na rejstříkový soud podáním příslušného návrhu.
Z informací uvedených v dotazu však lze usuzovat, že problém je spíš v osobě předsedy, než ve spolku jako takovém. K vyřešení situace by kromě podání trestního oznámení možná přispělo i informovat ostatní členy spolku, popř. kontrolní orgán spolku (byl-li ustaven) o tom, co předseda dělá a vyvodit z toho patřičné důsledky – odvoláním předsedy z funkce počínaje.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 21. 12. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz