Účet spolku

Dobrý den, jsem statutárním ředitelem spolku. Zřídil jsem účet, ale zatím jsme se nevěnovali spolku, ani nijak nepodnikali pomoc slabším rodinám, tak jak máme stanoveno ve stanovách spolku.

Účet jsem využíval pro svoji potřebu. Mám tuto skutečnost řešit s účetní? Neudělal jsem něco špatně?

Spolku se budeme věnovat aktivně až po zahájení podnikání mě firmy, kde chceme investovat peníze z firmy, do spolku a takto mít finančně zajištěny spolek. Děkuji za odpověď.

— Josef Raffael

Odpověď:

Dobrý den,

účet spolku má být využit pro činnost spolku, nikoliv soukromou či firemní. Takže ano, pokud jste ho využíval soukromě či ke svému podnikání, pak je to špatně a s účetní to určitě budete muset probrat.

Na spolkovém účtu můžou být pouze spolkové peníze a ty použity jen na činnost spolku. Pokud jste čerpal peníze spolku, musí být vráceny na spolkový účet.

Firma může věnovat spolku dar, ale nelze vést účetnictví spolku a firmy v jednom. Tzn. peníze spolku jsou na spolkovém účtu a firemní na jiném (firemním) účtu. 

Spolek jako právnická osoba má povinnost vést účetnictví a zveřejňovat účetní závěrku. Těžko se bude prokazovat, že nevykonáváte činnost, když máte na spolkovém účtu nějaký pohyb. 

Eva Beránková

 

 

Poslední revize: 1. 11. 2022

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz