Odměna jednatele spolku

Dobrý den,
prosím o radu ohledně vyplacení peněžní odměny jednately spolku. Jakou formou byste doporučili takovou odměnu vyplatit, pokud je tato odměna zanesana do stanov spolku, ovšem o její výši rozhodne jiný orgán než statutární během roku a částka reálně určitě nepřesáhne 3500,- Kč na osobu za rok. Existuje například nějaká možnost vyplacení jednorázové odměny členovi spolku, která by se dala jednoduše zanést do účetnictví a nepodléhala dani v případě výše zmíněné částky?
Děkuji.

— Jakub Novák

Odpověď:

Dobrý den,

na tento dotaz nelze jednoznačně odpovědět bez znalosti dalších podrobností. Doporučujeme konzultovat toto s odborníky v oboru účetnictví, kteří vám poradí, jak věc promítnout řádně do účetnictví spolku. Variant bude v tomto případě více – například lze odměnu vyplatit pouze na základě smlouvy o výkonu funkce jednatele (byla-li uzavřena), účetním podkladem bude v tomto případě samotná smlouva a potvrzení o převodu/příjmový doklad. Samotné zakotvení ve stanovách nebo rozhodnutí příslušného orgánu spolku o vyplacení odměny a potvrzení o převodu/příjmový doklad by pravděpodobně také obstálo. Více k tomu řekne příslušný odborník.

Na příjmové straně, tedy na straně jednatele, by takto nízký vedlejší příjem měl být pod ročním limitem, a tedy osvobozen od daně, ale takový závěr nelze učinit bez znalosti, jaké jiné příjmy apod. jednatel má. K tomu více například zde: https://www.finance.cz/535966-vedlejsi-cinnost-zahajeni-zdravotni-socialni-dane/.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 15. 7. 2021

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz