Rekapitulace povinnosti v účetnictví pro malé spolky

Dobrý den, velmi se omlouvám, ale potřebovala bych shrnout povinnosti spolku, které vyplývají ze zákona o účetnictví.
V 10/2017 jsme založili spolek, pravděpodobný roční obrat nebude činit více než 50tis Kč. V této souvislosti musím nyní zažádat finanční úřad o možnost vykázat účetní závěrku za období 10/201-12/2018? Případně, je možné nyní vykázat nulové příjmy např. na základě čestného prohlášení a pro úč. obd. 1-12/2018 sestavit klasickou účetní závěrku? Vzhledem k tomu, že spadáme do oblasti mikro jednotek můžeme vést jednoduché účetnictví, je ale naší povinností ročně zveřejňovat účetní závěrku. Nemusíme zveřejňovat výroční zprávu. Co se týče účetních závěrek, co procházím sbírku listin, tak jsem nenašla jediný spolek v našem okolí, který by závěrku zveřejňoval. Tak jsem z toho trochu zmatena. Děkuji za odpověď. K.S.

— Kateřina Sojková, Fortuna Býchory z.s.

Odpověď:

Dobrý den, doporučila bych vám nyní udělat účetní závěrku dle vyhlášky o jednoduchém účetnictví (vyhláška. 325/2015 Sb.). Zveřejnit pouze přehled o majetku a závazcích, přehled o příjmech a výdajích zveřejňovat nemusíte. Na finanční úřad zaslat informaci, že máte pouze příjmy, které nejsou předmětem daně a příjmy od daně osvobozené, nebo že nemáte žádné příjmy, které jsou předmětem daně a že z tohoto důvodu nepodáváte daňové přiznání za dané zdaňovací období.
Za 1-12/2018 už budete dělat závěrku stejným způsobem. Opět se vám může stát, že se na vás nebude vztahovat povinnost podávat daňové přiznání a na FÚ byste mohli zaslat obdobné oznámení.
Povinnost zveřejnit účetní závěrku se vztahuje na všechny, je na rozhodnutí každého spolku, zda tuto povinnost splní.

Ing. Marie Konečná
ekonomka ČRDM

Poslední revize: 27. 2. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz