Názvosloví členů statutárního orgánu a zápis do rejstříku

Dobrý den, náš spolek má kolektivní statutární orgán s názvem výkonný výbor.

1. Je možné nazvat jeho členy předseda spolku, místopředseda spolku a tajemník spolku či je nutné je pojmenovat předseda výkonného výboru, místopředseda výkonného výboru atp?
2. Je nutné provést po každé volbě členů do statutárního orgánu zápis do veřejného rejstříku i v případě, že budou zvoleni do statutárního orgánu ti samí členové jako v předchozím období a ke změně tedy fakticky nedochází?

Děkuji za odpověď.

— L. Novák

Odpověď:

Dobrý den,

Ad 1. Názvy orgánů ponechává NOZ do velké míry na spolku samotném. Je tedy jedno, jestli to bude předseda spolku nebo předseda výkonného výboru. Záleží na tom jakou působnost a pravomoci s takto nazvanou funkcí spojují stanovy a aby byl název orgánu zapsán do spolkového rejstříku.

Ad 2. Ano po každé volbě členů orgánu je nutné provést zápis do rejstříku, a to i v případě, že byl do funkce zvolen ten samý člověk. Jde o to, že původní funkce zanikla a zvolením vznikla funkce nová. Zápisem do rejstříku je tedy prokazováno, že vznikla nová funkce a komu. To že funkce znovu vznikla stejnému člověku není důležité.

Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 13. 10. 2016

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz