Změna předsedy spolku a změna stanov

Dobrý den,
od 1.1.2018 bychom chtěly mít provedenou změnu stanov z důvodu odstoupení člena/předsedy spolku a zvolení nové organizace spolku. Co vše je prosím třeba udělat? Můžeme změnit statutární orgán z individuálního na kolektivní? Co by to pro nás znamenalo?
Předem velice děkuji za odpověď.

— Bohdana Stuchlíková

Odpověď:

Dobrý den,

je-li statutární orgán kolektivní (výbor) nebo individuální (předseda) určují stanovy. Možnost změnit stanovy zpravidla náleží do působnosti nejvyššího orgánu spolku, bývá to dané stanovami. Až schválíte změnu stanov, bude potřeba zvolit statutární orgán a následně podáte k příslušnému rejstříkovému soudu návrh na zápis změn do spolkového rejstříku. V něm uvedete změnu stanov (individuální statutární orgán na kolektivní) a údaje o novém statutárním orgánu a přiložíte prohlášení jednotlivých členů statutárního orgánu o způsobilosti k výkonu funkce a souhlas se zápisem do spolkového rejstříku (podpis na souhlasu musí být úředně ověřený).

Více informací najdete v odpovědích na stránkách této Poradny, zejména v tématu Statutární orgán spolku a Rejstřík spolků.

Eva Beránková

Poslední revize: 13. 11. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz