Forma podání na rejstříkový soud

Dobrý den,
rád bych se zeptal na situaci k následujícímu bodu "nápovědy" k podání do veřejného rejstříku. Je zde uvedeno následující:
Podání s listinami zaslané datovou schránkou podepsáno elektronickým podpisem být nemusí. To však platí pouze v případě, kdy jsou listiny zasílány z datové schránky osoby, která je ve veřejném rejstříku právnických a fyzických osoba zapsána, a které se založení do Sbírky listin týká.

Je například tedy možné zaslat Souhlas fyzické osoby se zápisem do rejstříku (v případě znovuzvolení do statutárního orgánu spolku) prostřednictvím datové schránky této fyzické osoby a vyhnout se tak nutnosti úředně ověřovat podpis?

Předem děkuji za odpověď.

— Ondřej Vykoukal, ORVO

Odpověď:

Nikoli. V tomto případě činí podání vůči soudu spolek (tj. podává návrh na zápis statutárního orgánu do veřejného rejstříku). Součástí tohoto podání je, jako jedna z příloh, i prohlášení fyzické osoby, která je členem tohoto statutárního orgánu. Z uvedeného je patrné, že podání jde z datové schránky spolku a dotčená příloha musí tudíž být opatřena kvalifikovaným elektronickým podpisem příslušné osoby nebo jejím ekvivalentem.

AK Mgr. Alena Hájková

 

Poslední revize: 8. 2. 2023

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz