Musí být jména statutárů ve stanovách?

Dobrý den,

Česká asociace  věřitelů vnikla koncem loňského roku, stanovy máme podané a potvrzené jejich zapsání. Tehdy však nebyly zvolené orgány asociace. V tuto chvíli je již zvolena jmenovitě Valná hromada i Kontrolní komise, včetně prezidenta a víceprezidenta asociace. Chci se zeptat, zda je nutné uvádět tyto funkce a jednotlivá jména do stanov? Snažili jsme se založit účet pro asociaci a tam nám bylo řečeno, že jelikož není prezident asociace jmenovitě uveden ve stanovách, není možné účet založit. 

Předem Vám děkuji za rychlou odpověď a přeji hezký den.

 Petra Doležalová

— Petra Doležalová, Česká asociace věřitelů

Odpověď:

Dobrý den,

prezident asociace - předpokládám, že je statutárním orgánem spolku se do stanov běžně jmenovitě neuvádí. Bance musíte doložit, že byl prezident v souladu se stanovami platně zvolen. Tedy kromě stanov musíte doložit další doklady o tom, že byl Váš statutární orgán zvolen postupem, který Vaše stanovy předpokládají (např. zápis ze zasedání VH a usnesení VH o volbě prezidenta).

Taky se může stát, že u některé banky neuspějete, a tak, máte-li možnost, zkuste to u jiné. Možná ale jde jen o to, vysvětlit v bance, jak to se spolky je a třeba Vám pak vyjdou vstříc.

Jmenovitě bude statutární orgán spolku uváděn ve spolkovém rejstříku. Na doplnění údajů do spolkového rejstříku máte ale čas až do 1. 1. 2017, proto byste měli mít možnost doložit ustavení statutárního orgánu do funkce právě i prostřednictvím dokumentů o jeho zvolení.

Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 31. 7. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Napiště slovo "Poradna"
Answer this question to verify that you are not a spam robot.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz