Účetní zůstatek a daně

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je potřeba mít na spolkovém účtu (i v hotovosti) na konci roku nulový zůstatek, abychom nemuseli nic danit? Daní spolek vůbec něco v případě, že svoje vedoucí zaplatil na základě příkazní smlouvy a za zbytek vybraných peněz od účastníků zotavovací akce nakoupil materiál? Podáváme za stejné situace daňové přiznání, když na účtu bude zůstatek do 5.000,-?

— Lenka Procházková, Tabory z.s.

Odpověď:

Dobrý den,

výše zůstatku peněz na účtě / v pokladně nijak nesouvisí s povinností podat daňové přiznání. Důležitý je výsledek hospodaření - tedy rozdíl příjmů a výdajů v daném účetním roce, pokud vedete jednoduché účetnictví; případně rozdíl nákladů a výnosů v podvojném účetnictví. 

Povinnost podávat daňové přiznání je upravena zákonem o daních z příjmů. Obecně má povinnost podat daňové přiznání spolek, který má příjmy/výnosy jež jsou předmětem daně. Předmětem daně jsou vždy příjmy z nájmu, reklamy a zisková hlavní činnost (tedy kladný výsledek hospodaření).

Ing. Marie Konečná

Ekonomka ČRDM

Poslední revize: 29. 9. 2021

Komentář

Dobrý den,
to znamená, že v našem případě nedaníme a je jedno jak moc vysoký kladný zůstatek zbyde na účtě(chápejte na bankovním účtě)? Ještě jednou dodávám, že příjem máme pouze za táborné od rodičů. Vaši odpověď totiž chápu tak, že v našem případě po uhrazení všech výdajů a vytvoření excelove tabulky s příjmy a výdaji už nemusíme nic. Peníze co na účtě zbydou použijeme příští rok.

Lenka Procházková (neověřeno)

Dobrý den,

účetní zisk nebo ztráta není to samé jako kladný nebo záporný zůstatek na účtu či v pokladně.

Velmi zjednodušeně: Na začátku roku máte nějaké zůstatky na účtu/v pokladně. Pokud vyvíjíte nějakou činnost, v průběhu roku se na účtu/v pokladně zůstatky mění (např. rodiče vám pošlou táborové účastnické poplatky, členové zaplatí příspěvky - zůstatky se zvýší, nakoupíte jízdenky na tábor, nakoupíte materiál - zůstatky se sníží). Na konci roku pak porovnáte příjmy a výdaje, které vznikly v průběhu roku a vyjde vám buď zisk nebo ztráta. Pokud vám vyjde zisk, znamená to, že na účtu/v pokladně máte více peněz, než jste měli na začátku roku. Vyjde-li ztráta, znamená to, že máte na účtu/v pokladně méně peněz než na začátku roku. Když vám vyjde zisk, je třeba se podívat, o jaké příjmy se jedná. Pokud zisk tvoří částka, kterou nemusíte danit (příjmy osvobozené od daně např. členské příspěvky), pak nemusíte podávat daňové přiznání. Táborové poplatky ale nejsou osvobozené od daně z příjmu, takže v tomto případě byste daňové přiznání podat měli.

Pro podrobnější vysvětlení doporučujeme obrátit se na účetní.

Eva Beránková

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz