Clen statutarniho organu vs. zamestnanec

Dobry den, rad bych se zeptal, zda clen vyboru spolku (vybor je kolektivnim stat. organem), muze byt zaroven zamestnancem tohoto spolku? Resp. na co si pripadne dat pozor pri uzavirani pracovnepravniho vztahu mezi spolkem a clenem vyboru (a zaroven statutarem) tohoto spolku?

A druhy dotaz - je nutne spolkovemu rejstriku dolozit zapis z VH, ktery osvedcuje zvoleni pana XY do funkce clena stat. organu (slo by o nekolik let stary zapis), nebo bude stacit, kdyz na VH, ktera se nyni bude konat za ucelem schvaleni novych stanov, se schvali i dokument, kterym VH osvedci, ze pan XY je statutarem (ze jeho funkce statutara v den konani VH trva)? Budeme totiz dost mozna mit problem ty stare zapisy z VH dohledat... Dekuji mnohokrat za odpoved.

— Michal Janousek

Odpověď:

Dobrý den,

odpověď na první otázku najdete v již zodpovězeném dotazu zde: http://poradna.crdm.cz/zamestnanecky-pomer-ve-spolku

K druhému dotazu. Pro tyto účely dokládat staré zápisy VH pravděpodobně nebude třeba. Nicméně veřejnému rejstříku musí být doloženo platné zvolení pana XY do funkce statutárního orgánu dle platných stanov spolku. Pokud tento statutární orgán není v rejstříku dosud zapsán, jevilo by se jako vhodné zvolit nebo jmenovat na chystané VH pana XY do této funkce a podklady dodat veřejnému rejstříku společně s novým zněním stanov. Ve chvíli, kdy byste dodali rejstříku jen osvědčení, že pan XY je statutárním orgánem, vystavujete se nebezpečí, že rejstříkový soud bude chtít doložit dokumenty prokazující zvolení či jmenování statutárního orgánu. Pro úplnost ještě uvádíme, že v některých případech rejstříkovému soudu stačí potvrzení, že funkce členů statutárního orgánu trvá. Nemusí to však být pravidlem.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 5. 2. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz