Dobrý den,
kdo je prosím oprávněn jednat za pobočný spolek, je-li statutárním orgánem myslivecká rada pobočného spolku, a to předseda, místopředseda a další členové, když ve spolkovém rejstříku zjistím, že ve způsobu jednání je napsáno, že pobočný spolek zastupuje ve všech záležitostech předseda myslivecké rady, a to samostatně. Ostatní členové nemají stejná práva a povinnosti jako tento předseda, když si myslím, že v tomto případě se jedná o kolektivní statutární orgán? Myslím tím zejména jednání za pobočný spolek navenek se státními orgány. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
rozhodující je to, co je napsáno v rejstříku. Za pobočný spolek jedná předseda.
Neznamená to ale, že statutární orgán je tím pádem individuální, pouze se tím určuje, že za pobočný spolek má jednat ze všech členů statutárního orgánu právě předseda. Statutární orgán dále "tvoří" vůli pobočného spolku jako orgán kolektivní - tedy na základě rozhodnutí většiny svých členů (není-li to upraveno stanovami spolku jinak).
Pro úplnost ještě uvádím, že věta uvedená v rejstříku nepůsobí neplatnost právního jednání, které by za pobočný spolek provedl jiný člen statutárního orgánu. Takové jednání by pobočný spolek vůči třetí osobě (navenek) zavazovalo. V důsledku takového jednání by totiž došlo k porušení tzv. "omezení zástupčího oprávnění", které ale působí jen "dovnitř" spolku. V podstatě by jeho následkem mohlo být odvolání člena statutárního orgánu z funkce (v důsledku hrubého porušení povinností při výkonu funkce) a nebo rychlejší rozhodnutí soudu o uložení povinnosti nahradit škodu způsobenou takovým jednáním spolku, nevede ale k neplatnosti právního jednání spolku vůči třetí osobě.
S pozdravem
Mgr. Alena Hájková