Odstoupení zakladatelů spolku

Dobrý den,
jsme tři zakladatelky spolku, který provozuje lesní klub. 2 spoluzakladatelky se rozhodly z funkce odstoupit, zůstávám já jako členka Výboru. Chceme zvolit ještě novou členku Výboru, ale stále jsme jen dvě. Stačí 2 členové Výboru, nebo musí být tři jako je to u zakladatelů? Zatím nemáme třetího člena. Jak se v takovém případě postupuje?
Děkuji za odpověď.

— Petra Vaňková, Rodinné centrum Essentia

Odpověď:

Dobrý den,

z dotazu mi není úplně jasné, zda má váš spolek celkově pouze 3 členy (jen 3 zakladatelky, které jsou ve Výboru - tedy zároveň kolektivním statutárním orgánem). Nebo máte ve spolku více členů a z toho 3 zakladatelky jsou ve Výboru (statutárním orgánem) a z Výboru se chystají 2 odstoupit.

Základní informace je, že spolek, aby mohl existovat musí mít nejméně 3 členy (bez ohledu na to, zda jsou všichni statutárním orgánem, nebo jen jeden z nich.)

Člen zakladatel pokud není statutárním orgánem (případně nemá nějaké další funkce dané např. stanovami či vnitřními předpisy), pak jeho funkce zakladatele není funkce, ze které se odstupuje. Člen zakladatel buď zůstane prostě členem spolku, nebo ze spolku vystoupí, pokud už v něm být nechce nebo z nějakého důvodu (obvykle určeného stanovami) nemůže.

Pokud je člen zakladatel statutárním orgánem, pak ze své funkce statutárního orgánu může odstoupit. V takovém případě má povinnost ještě 2 měsíce po svém odstoupení svou funkci vykonávat. Tuto dobu by měl spolek využít k tomu, aby si zvolil nového člena statutárního orgánu.

Vaše stanovy určují, zda máte individuální nebo kolektivní orgán. V případě kolektivního orgánu by měly určovat i počet členů. Jestliže máte ve stanovách dané, že Výbor má mít 3 členy, pak má mít 3 členy a je třeba si nového člena Výboru zvolit. Jestliže máte ve stanovách, že může mít 2 až 5 členů, pak můžou zůstat 2 členové.Výboru.

Jestliže se odstoupením 2 členek zakladatelek sníží celkový počet členů spolku na 1, pak máte existenční problém, protože spolek s 1 nebo 2 členy nemůže dle zákona existovat. V takovém případě je žádoucí co nejdříve přijmout nějaké další členy, aby měl spolek minimálně 3 členy, nebo budete muset spolek zrušit.

Eva Beránková

 

 

 

 

 

Poslední revize: 24. 6. 2021

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz