Žádné články nebyly nalezeny.

Dotazy k tématu

Fotografování nemovitostí

Dobrý den,
prosím o informaci, zda je potřeba mít k pořízení fotografie nemovitosti svolení majitele. Může někdo jiný než majitel publikovat fotografie nemovitosti a uvádět její adresu?

Děkuji Šolcová

Vrácení daní

Dobrý den,
Chci se zeptat ohledně ročního zůčtování,
minulý rok jsem dostala vrácení daní 4000 kč a to jsem pracovala pouze půl roku,
letos u stejného zaměstnavatele,jsem dostala 200 kč.
Jeto možné že to tak je,nebo to mohl účetní nějak pokazit?
Děkuji P.

Základ daně spolku

Dobrý den,
prosím o informaci: máme příjem členské příspěvky Kč 124tis. - (osvobozený příjem) a uhradili jsme nadřízenému ČGF příspěvky Kč 37tis. Chceme podat přiznání DPPO. Základ daně činí Kč 87tis. Bude správný výsledek v DPPO ztráta Kč 37tis.?

Možnost vzájemného započtení pohledávek a závazků

Dobrý den, jsme Společenství vlastníků a máme dotaz týkající se možnosti provedení vzájemného zápočtu v případě, kdy předseda SVJ má pohledávku za SVJ z titulu uzavřené dohody o provedení práce a na druhé straně je členem SVJ a platí zálohy na služby včetně příspěvku do fondu oprav. Z důvodu jednoduchosti požaduje provedení zápočtu vzájemných nároků. Předem děkujeme za odpověď.

Partnerská, rodinná poradna

Dobrý den. Měla bych dotaz týkající se založení si partnerské, rodinné poradny. Dle seznamu živností si lze udělat volnou živnost na poradenské činnosti vyjma psychologie. Chci se tak zeptat, spadá-li partnerská a rodinná poradna do oblasti psychologie nebo jestli si ji lze udělat na volnou živnost.
Děkuji za odpověď.

Prechod najmu

Dobry den,

rada bych Vas poprosila o radu. Jedna se o to, jak postupovat, zemrel-li mi otec a ja s nim zila ve spolecne domacnosti spolu s matkou (zakonna manzelka) v byte v najmu. Najemni smlouva je uzavrena na jeho jmeno. Je treba zadat o prechod najmu, nebo najemni smlouva prechazi ze zakona na mamu, pro uplatneni spolecneho najemniho prava? Pokud bych musela pozadat o prechod, meni se najemni smlouva (jde mi hlavne o vysi najmu a doby trvani - z doby neurcite na 2roky?)?

Dekuji moc za odpoved!

B.

stanovy SVJ

Dobrý den, co vše je potřeba změnit ve stanovách SVJ?
Děkuji Jana Husníková

 

§ 1258 OZ - je stavba součástí služebnosti?

Právní úprava práva stavby v OZ jej pojímá jako nemovitou věc s tím, že stavba zřízená na základě tohoto práva stavby je součástí práva stavby, tedy nemovité věci. To má ten důsledek, že tato stavba se nestává součástí pozemku. Právo stavby je však maximálně na 99 let, takže po uplynutí doby trvání práva stavby se stavba (nedojde-li k dohodě mezi vlastníkem pozemku a vlastníkem staby, kterou se uspořádají vlastnické vztahy jinak) stane součástí pozemku nebo -pokud je dočasná-by měla být ( i zhlediska veřejného práva) odstraněna.

Nemovitá věc dle OZ a zvláštní zákony

Z ust. § 498 odst. 1 věty poslední OZ plyne mj. i požadavek, aby (má-li jít o nemovitou vě dle tohoto ust. OZ) jiný právní předpis než OZ stanovil o této určité věci, že není součástí pozemku. Má být dle OZ taková dikce v jiném právním předpisu výslovně anebo stačí, aby ze zvláštní právní úpravy pouze jednoznačně plynulo, že daný zvláštní předpis přiznává určitému objektu právní povahu samostatné, od pozemku, na němž se nachází, odlišné věci, a  citovaná dikce uváděná OZ se ve zvláštním právním předpisu nacházet výslovně nemusí? 

vysvětlení k § 1185 (2)

Podle §1185 odst 2  Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce,který bude vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. ( což je Společenství vlastníků  podle § 1190 )
Dotaz: 1.Společný zástupce musí být jeden ze  spoluvlastníků, nebo může to být kterákoliv fyzická  nebo právnická osoba? 
            2,Pokud to může být kterákoliv osoba může uplatňovat všechna práva spoluvlastníků včetně býti volen do statuárních orgánů společenství vlastníků? 

Prokura

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na oprávnění prokuristy při podepisování účetních výkazů:  je prokurista oprávněn k podpisu účetních výkazů (výkazy ZZ, Rozvaha) za právnickou osobu ?

Děkuji

Odškodnění úrazu dětí v MŠ

Dobrý den,
dotazuji se, prosím, na rozdíl při odškodnění úrazů dětí MŠ a ZŠ dle NOZ.

Děkuji.
S pozdravem

Jaroslav Štich

zahraniční nadace

Dobrý den, 
zajímalo by mě, jak je to s úpravou zahraniční nadace. Zákon č. 227/1997 Sb., o nadacích a nadačních fondech, ve znění účiném do 31.12.2014, toto výslovně upravoval v § 27 a násl., kdy platilo, že právnická osoba se sídlem mimo území České republiky, která je nadací nebo nadačním fondem podle práva státu, na jehož území má své sídlo, může na území České republiky působit za stejných podmínek a ve stejném rozsahu jako nadace nebo nadační fondy vzniklé podle tohoto zákona, není-li tímto zákonem nebo zvláštním zákonem  stanoveno jinak.

Revizor SVJ

Dobrý den,
naše SVJ na své ustavující schůzi nezvolilo kontrolní komisi (nebyli zájemci), nýbrž má revizora s pravomocmi kontrolní komise. Je možné tento stav zachovat i do budoucna nebo je třeba dovolit další členy komise. V jakém časovém horizontu je třeba případné členy dovolit - je to možné provést až se změnou stanov SVJ? 
Je dle NOZ možné, aby SVJ mělo i nadále jednoho revizora?
Předem děkuji za odpověď.
Mildnerová

Tombola, loterie, sbírka na opravu

Dobrý den,
ráda bych se zeptat jak je v zákoníku ošetřen způsob výběru peněz za účele sbírky na něco. Na podzim se účastníme dne neziskových organizací a neradi bychom opomněli či snad jednali nezákonně při tombole a sbírce. Jak prosím postupovat, aby výběr a vybrané peníze byli v souladu se zákonem?
Mnohokrát děkuji za odpověď.
Odd,ved. Lucie Cichrová Luxfery

Změny v NOZ k prodeji domů

Dobrý den. Jaké jsou změny od 1.1. 2014, když koupím dům. Daně,/ z koupě, prodeje,daně z nemovitostí/.Děkuji

Actio Publiciana in rem

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na úpravu Publiciánské žaloby v NOZ. Je s touto žalobou spojen pouze § 1043 nebo s ní lze spojovat i § 1044? 
V důvodové zprávě se píše, že:
 "Kdo drží věc poctivě a oprávněně, má vůči všem, kdo mají slabší právo, stejnou
možnost žalovat, jakou má vlastník. Touto úpravou se rozšiřuje ochrana držby oproti obecné
úpravě posesorní ochrany, ovšem jen pro případ držby poctivé a oprávněné. Z praktických
důvodů se poskytuje obdobná ochrana i tomu, kdo má věc u sebe i z jiného právního důvodu

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz