Hygienicko-zdravotnická problematika táborů a práce s dětmi a mládeží

Schůzka, o kterou jsme se nezvykle dlouho snažili, se nakonec uskutečnila. Potkali jsme se s paní hlavní hygieničkou Evou Gottvaldovou. Dohodli jsme se, že napíše dopis, který budeme distribuovat vedoucím, kteří jsou stále častěji odmítáni u praktického lékaře s tím, že jejich posudek zdravotní způsobilosti musí vydat závodní lékař pořadatele tábora.

Podkategorie

Dotazy k tématu

Hlavní vedoucí na letním dětském táboře

Dobrý den

Měl bych dotaz ohledně pozice hlavního vedoucího na letním dětském táboře.
Jedná se o případ, kdy chce být (muž 55 let se zkušenostmi z LDT) během 14-ti denního turnusu s kapacitou 120 dětí (5-15let) na pozici hlavního vedoucího tábora a zároveň vedoucí oddílu nejmladších chlapců..
Mimochodem celý turnus chce zvládnout bez zástupce hlavního vedoucího, programového vedoucího, sportovního vedoucího a bez jakéhokoliv pomocného personálu. Stejně tak bez hospodáře. Vše prý zvládne hl. vedoucí/oddílový vedoucí a nákupy potravin pokryje vždy jedna ze zdravotnic.

Odpovědnost za dítětem úmyslně způsobenou škodu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na názor, případně zkušenosti s judikaturou v ČR, ve věci odpovědnosti za dítětem úmyslně způsobenou škodu na majetku provozovatele/organizátora tábora či na zdraví jiného dítěte nebo personálu. Příkladem - pokreslené stěny ubytování, napadení jiného dítěte v chatce; obojí během poledního klidu, kdy není možné provést dozor non-stop vedoucího ve všech chatkách, apod. Neřešme situaci, kdy se vedoucí 15 minut dívá (a nezakročí), jak si děti koupu míčem o zeď mezi okny, až dojde k nevyhnutelnému - to považuji za chybu/zanedbání dohledu a dozoru.

Dohled nad dětmi na letním dětském táboře v noci

Dobrý den,

chtěl bych se vás zeptat na právní názor a možná rizika související s nočním dohledem nad dětmi na letním dětském táboře. Plyne pro provozovatele tábora nějaká právní povinnost zajistit noční dozor/dohled nad dětmi? A pokud na táboře není v průběhu noci noční hlídač, popř. jiná osoba, která by vykonávala dozor, lze se odpovědnosti za svěřené dítě z hlediska oddílového vedoucího (popř. hlavního vedoucího) zprostit dostatečným poučením dětí o zákazu opouštění areálu tábora a jiných nedovolených aktivitách?

Předem děkuji za vaši ochotu a odpověď.

Zákaz mobilních telefonů a tabletů na letním táboře

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se jako spolek máme obávat nějakého postihu (např. ze školské inspekce), když na táboře zakazujeme mobily a tablety? Situace je v posledních letech totiž vážná a nehodláme dále přihlížet celkovému zaostávání dětí. V loňském roce jsme zákaz aplikovali prvně - šlo o 11.

Archivace táborových dokumentů

Dobrý den,
prosím o informaci, jak dlouhá je lhůta archivace přihlášek účastníků na tábor a dohod s vedoucími? Děkuji za zodpovězení.

Požadavky na hlavního veducího

Dobrý den,
jakým předpisem jsou požadavky na hlavního vedoucího stanovené? Jaký je obsah a rozsah pro povinné školení výchovného personálu na LDT?

Pojištění na tábor

Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat, jaká všechna pojištění (pro děti, pro vedoucí, pro pořadatele) doporučujete při pořádání letního tábora? Chceme pořádat LDT a za tímto účelem jsme založili spolek. Ručí tento spolek majetkem? (Žádný majetek jako spolek nemáme, ale máme strach, aby se případné sankce nedotkly sídla spolku.) Děkuji.

Taneční tábor v zahraničí

Dobrý den,
ráda bych pořádala letní taneční tábor v Egyptě, ale nevím, zdali je to možné. Když budu mít 15-20 cizích dětí (ať už kroužek navštěvují či ne), pustí mi je přes hranice? Potřebuji nějaké speciální potvrzení či jiné dokumenty?
Děkuji, Myslivcová.

Úraz dítěte na táboře

Dobrý večer,
Omlouvám se že píšu zde, ale jste první stránky na které jsem narazil, kde by mohli o tomto něco vědět.
Můžete mi prosím poradit, naše 8 létá dcera byla na 7dennim táboře, kde při hraní míčových her, se srazila s dospělou vychovatelkou, a při pádu si komplikovaně přelomila ruku v podloktí, tím pádem se nám zkomplikovaly další prázdninové aktivity, z tábora tím pádem musela předčasně odjet již druhý den, a podle smluvních podmínek nemáme absolutně na nic nárok. Můj dotaz zní, nese v tomto případě tabor nějakou zákonnou odpovědnost ?

Letní stanový tábor v zahraničí

Dobrý den,
mám dotaz ohledně pořádání letního skautského tábora v zahraničí. V našem případě by se jednalo o Slovensko.
Nikde jsem nenašel, jak bychom měli postupovat v případě zotavovací akce a jejího hlášení hygienické stanici. Máme kontaktovat hygienickou stanici na Slovensku v místě konání tábora? Případně mohli byste mě odkázat na nějaké materiály,úřady, kde bych se mohl dozvědět více?

Děkuji za odpověď.

František Hynšt

Ošetření lékařem a povinnost informovat

Dobrý den,

na táboře se nám popálil kluk (15 let) na prstech jedné ruky (2. stupeň). Ošetřili jsme ho a dál dohlíželi na průběh léčení. Poté jsme ho cca po 10 dnech vzali na kontrolu k doktorce. Doktorka potvrdila, že jsme zranění léčili správně, tak jsme pokračovali až do konce tábora.

Nyní nás zajímá, jestli jsme měli povinnost kdykoli v průběhu tábora od doby vzniku zranění dát vědět rodičům. Při předávání dětí na konci tábora je to samozřejmé, zajímá mě především ta situace u doktorky.
Plnou moc od rodičů jsme neměli, pouze přihlášku a bezinfekčnost.

Odvoz dítěte do zdravotnického zařízení.

Dobrý den.
V rámci svého zaměstnání jsem se setkala s ojediněnlým případem.
Výjezd do dětského tábora k banálním zdravotním potížím, které by se daly vyřešit převozem dítěte do zdravotnického zařízení. Výjezd nebyl indikovaný pro ZZS.

Potřebuje vedoucí bezinfekčnost

Dobrý den,

potřebuje vedoucí tábora potvrzeni o bezinfekcnosti?
A jakou toto prohlášení má relevantni hodnotu, když to potvrzuje u osob do 18ti let zákonný zástup (často bez lékařského vzdělání) a u dospělých vedoucí oni sami sobě.
Děkuji,

Hlaváčková

předání a vrácení dítěte na letní tábor

Dobrý den, mám pochybnosti o správnosti postupu s přepravou dítěte. Cesta na letní tábor je zajištěna
organizátorem tábora. Vyzvednout si však musím dítě dama, ač nepožaduji žádné předčasné ukončení pobytu. Podle logiky si myslím, že povinností je předání dítěte v místě, kde jsem předala dítě k odjezdu já.
Děkuji za odpověď Hrubešová

Seznam táborů

Dobrý den,

naleznu někde seznam nahlášených letních táborů na krajských hygienických stanicích?

Děkuji za odpověď.

Letní tábor v honitbě

Dobrý den. Většina lesů v ČR jsou honitbou nějakého mysliveckého sdružení. Může nám myslivecké sdružení zakázat letní tábor v místě, kde má postaveno posed a odtud loví divočáky? (Do 1 roku se mohou divoká prasata lovit celoročně, dospělá až od 1.8. - tedy po táboře.) Souhlas vlastníka pozemku máme. Děkuji za odpověď. Tauš

Noc na táboře je práce v noci nebo noční pohotovot?

Chtěla bych vědět, jak po změnách legislativy organizovat noční dozor nad dětmi (pod 15let) na pobytovém táboře? Práce v noci nebo noční pohotovost? A lze tohoto pracovníka zaměstnat následný den a v jakém režimu? Zákoník práce uvádí pouze Práce v noci a to je pak pouze 8 hodin z 24. Děkuji.

Určení osoby oprávněné dle zákona o zdravotních službách

Dobrý den , potřebuji formulář ( plnou moc ) : Určení osoby oprávněné dle zákona o zdravotních službách ?

( Jedná se o dokument ze zákona č.372/2011 Sb. - pokud půjde zdravotnice k lékaři na pohotovost s dítětem , které je na táboře )
Lékařim tento dokument ve většině případů nepožadují a ve většině případů dítě ošetří a předepíšou léky..., dle zákona je to asi dle Zákona č. 372/2011 Sb. ( § 35 ) " akutní péče, kdy souhlas zákonného zástupce nelze získat bez zbytečného odkladu, rozhodne o poskytnutí zdravotních služeb ošetřující zdravotnický pracovník"

Hlášení tábora

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jak je v zákoně ošetřena ohlašovací povinnost táborů (jestli vůbec nějaká je...). Dočetl jsem se něco o počtu 30 dětí. Dám tedy 2 příklady.

Požadované znalosti kuchařky - zotavovací akce

Dobrý den,
¨
pořádáme zotavovací akci pro děti, na které máme vyučenou kuchařku, která má samozřejmě platný potravinářský průkaz. Podle doposud získaných informací může případná kontrola z hygienické stanice vyzkoušet osoby činné při přípravě jídla z některých vyhlášek, postupů při přípravě jídla a hygienických požadavků.
Můžete mi prosím tuto záležitost upřesnit? Existuje někde něco jako příručka s informacemi, které osoby podílející se na přípravě musí znát a na které se tedy případná kontrola může ptát?

Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

platnost lékařského potvrzení pro dítě na tábor

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouhá je platnost lékařského potvrzení o způsobilosti dítěte, absolvovat letní tábor. Stačí z loňského roku, nebo musím vyřídit u dětského lékaře nové potvrzení? Děkuji Marie Marková

Věk oddílového vedoucího

Chtěla bych se zeptat, když oddíl opouští tábor bez hlavního vedoucího, kdo má pak zodpovědnost za děti? Je to oddílový vedoucí nebo stále hlavní vedoucí?
Musí být tím pádem oddílový vedoucí 18+m

pojištění

Dobrý den,
můžete mi prosím poradit, jaké pojištění potřebuji při organizace dětského tábora?
Děkuji

Táborová základna

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda je nějaký ucelený soupis zákonů/pravidel/doporučení o tom, jak zřídit táborovou základnu, kde by se přes léto konaly tábory cca 6 týdnů. Zbytek roku nic (nebo občas nějaká víkendovka). Na místě bychom chtěli mít zřízenu dřevěnou kuchyni, sociální zázemí, možná jídelnu. Jak je to s úřady, které s k tomu musí vyjadřovat? Četl jsem o vodním zákonu (nesmí být tábor umístěn v záplavové oblasti). Je něco dalšího?

Děkuji

platnost zdravotního posudku vydaného před listopadem 2017

Dobrý den,
dočetla jsem, se, že od listopadu 2017 platí zdravotní posudky účastníků zotavovacích akcí (i potvrzení o způsobilosti pro vedoucí) 2 roky. Vztahuje se to prosím i na posudky vydané před tímto datem? Tedy -- pokud mám posudek vydaný např. loni v březnu, mohu jej letos použít pro letní tábor?
Děkuji
Kateřina Fárová

hlavní vedoucí jako zdravotník?

Dobrý den je prosím možné spojit roli druhého zdravotníka a hlavního vedoucího? Letos máme na táboře problém, že nám odpadla jedna zdravotnice. Pravidelně jezdíme na tábor s počtem okolo 40 dětí. Takže potřebujeme 2 zdravotníky (nebo se mýlíme)?. V týmu vedoucích už žádného dalšího zdravotníka kromě hlavního vedoucího nemáme. Děkuji

Táborový spolek - daňové přiznní

Dobrý den,
mám dotaz, zda náš táborový spolek, který dělá jen jeden turnus za rok a nic jiného, zda naše příjmy jsou osvobozené od daní a zda tedy můžeme nepodávat daňové přiznání?
děkuji za odpověď

ADHD instruktor

Já bych se chtěl zeptam moje psychiatrička MUDr. Svrčková Ivona mě zakázala jako instruktor zkrs ADHD je to podle zdravotnické způsobilosti jako moje ADHD jako že nemohu protože mi to nikod v domově nevysvětlil když tak ozvite se mi prosím abych to pochopil já sem chtěl byt jako instruktor lektor v Náměšti nad Oslavou ale mě nechce doktorka dát svolení když mi je 16 let

Rozdíly v táborech

Dobrý den.
Kde bych mohl sehnat pravidla pro hygienu, stravování a skladování potravin pro tábory, kde jsou stany s podsadami a polní kuchyní. A zároveň pro tábory, kde jsou chatky, vybavená kuchyň a plně zařízené sociální zařízení. Děkuji za odpověď.

Zdravotní způsobilost účastníka a asistenta

Dobrý den,
vím, že podle zákona je povinnost, aby děti účastnící se zotavovací akce, odevzdaly lékařský posudek o zdravotním stavu. Dále také zákon vyžaduje posudek o zdravotní způsobilosti pro fyzické osoby činné na zotavovací akci. První posudek má platnost 1 rok, druhý 2 roky.

o zdravotním stavu

Dobrý den prosím Vás na týdenní tábor/sportovní soustředění, kde je 12dětí stačí vybavit děti prohlášením rodičů o zdravotním stavu dítěte?

jaký druh akce

Dobrý den, prosím do jaké kategorie organizovaných akcí pro děti spadá sportovní soustředění pro více než 30 dětí do 15 let, které trvá od neděle do čtvrtka. Dá se tato akce ještě zařadit do "jiné sportovní akce pro děti " ? Prosím o info, co vše je třeba mít zajištěno a jaké dokumenty vyžadovat od rodičů. Děkuji Šárka

Zdravotník na Letním táboře

Dobrý den,
rád bych se zeptal, zda na letní tábor může jako zdravotnice studentka, které dovrší 3. ročník studia fyzioterapie na Karlově univerzitě?
Děkuji s pozdravem,
Marek Strahlheim

Dotace na letní dětský tábor

Dobrý den, ráda bych se zeptala,jak mám postupovat v případě, že bych chtěla žádat o dotace na letní dětský tábor.
Předem moc děkuji za odpověď.
Průšková Tereza

Školení Hlavního vedoucího na LT SDH

Dobrý den,
zajímalo by mě zda musí být speciální školení na LT pro hlavního vedoucího, když je tábor pod záštitou SDH a čerpají dotace na LT. Nebo zda může být normální školení na hlavního Vedoucího.
Děkuji

Sportovní soustředění - vztažení výkladu pro letní tábory?

Dobrý den,
již druhý rok nás trápí problémy při pořádání sportovního soustředění vzhledem k tomu, že plníme zákonné povinnosti pro letní tábor. Jsme oddíl orientačního běhu, v němž se po celý rok věnujeme dětem na trénincích. V létě s nimi jedeme na soustředění, kam jezdí více než 30 dětí starších 15 let a trvá 8 dní. Bydlíme vždy v nějakém rekreačním středisku, takže nám ten zákon dost stěžuje práci a náklady, především ustanovení, že jednu samostatnou, na nic jiného nevyužitelnou, ubytovací jednotku musíme mít vyhrazenou jako ošetřovnu a druhou jako izolaci.

Určení sazby denní normy na stravování

Dobrý den,
ve které vyhlášce najdu určené rozpětí denní sazby na stravování účastníků na zotavovací akci s vlastní kuchyní.
Děkuji za odpověď.
Z.Bolomská

Souhlas rodičů s ošetřením dítěte - formulace

Dobrý den,
Lékaři na poliklinikách i v nemocnicích požadují po vedoucím či zdravotníkovi, který přijede s dítětem k ošetření, souhlas zákonných zástupců s ošetřením v jejich nepřítomnosti. Totéž nejspíše platí i pro poskytování informací organizátorům tábora, pro vydání dítěte po ošetření...

Odvody vedoucích letního tábora

Dobrý den,
chceme s kamarádkou o letních prázdninách zajistit dětský tabor na 7 dní včetně ubytování pro 20 dětí.
Jsme studentka a žena vedena v domácnosti pečující o 2 nezl děti.Studentka má základní kurz první pomoci a obě budeme mít osvědčení o školení taborových vedoucí.
Ráda bych se informovala zda k zřízení letního tábora potřebujeme živnostenský list popřípadě jiné osvědćení nebo nemusíme?
A kdyby náhodou po odečtění všech provozních nákladu zbyla nějaká finanční hotovost musíme to zdanit nebo někde nahlásit?

Děkuji a přeji hezký den!

Mezinárodní sportovní akce pro děti

Dobrý den,
naše organizace připravuje mezinárodní fotbalový kemp pro děti 13–15. Většina účastníku bude z cizích zemí, a proto zjišťujeme, zda se na takovou akci uplatňují nějaké zvláštní zákonné předpisy. Také nevím, jestli můžeme s účastníky uzavřít smlouvu v angličtině nebo bude muset být v jejich rodném jazyce.
Pokud vás napadnou ještě nějaké tipy, na které se explicitně neptám, velmi je ocením.
Předem dík a přeji hezký den.

Hlavní vedoucí tábora

Dobrý den,
naše základní škola pořádá o letních prázdninách letní tábor, na který jsem byl vybrán jako hlavní vedoucí tábora. Ve škole pracuji jako vychovatel školní družiny a nabídka, dělat hlavního vedoucího na táboře, mě oslovila. Rád bych si ovšem ověřil, jaké vzdělání je nutno, pro tuto funkci, hlavního vedoucího tábora, mít. Je nutno projít například speciálním školením? Nebo stačí pověření ředitele školy a jeho proškolení k této funkci?
Děkuji za odpověď a přeji krásné dny!
Matěj :)

Nepřítomnost hlavního vedoucího

Dobrý den,

chci se zeptat zda je běh letního tábora podmíněn fyzickou přítomností hlavního vedoucího nebo zda je tento možný uskutečnit za pomoci určeného zástupce. Důvod nepřítomnosti je, že hned po táboře máme termín porodu. Nikdo jiný to nechce vzít "na sebe" tak zjišťuji co je možné a co ne.

Pojištění tábora

Před dvěma roky jsem si nešťastně zlomila ruku. Pro můj dotaz není asi tak moc podstatné jak, možná jen že se bohužel ruka nehojila podle představ a z několika měsíců se staly dva roky léčby. Léčbu mi ukončili až v březnu tohoto roku společně s trvalými následky. Podali jsme veškeré dokumenty na pojišťovnu přes tábor, jak nám bylo doporučeno. Pojišťovací agent odhadoval odškodnění zhruba na 20%. Nakonec se trefil, co ale nikdo netušil je, že smlouva na 100 000 je pouze pro dospělé (tedy nad osmnáct let) což je na dětský tábor asi dost zbytečné.

Umývání v pitné vodě

Dobrý den. Jsme dlouholetá organizace pořádající tábory a vždy si pronajímáme táborovou základnu. Vždy k osobní hygieně (sprchování ne čištění zubů) používáme průtokový ohřívač na tuhá paliva a vodu používáme z řeky. Náš pronajímatel došel s úvahou, že budeme muset změnit způsob přívodu vody do ohřívače a to na pitnou. Je potřeba používat pro sprchování opravdu pitnou vodu? Jde o kuchaře, děti a ostatní personál tábora.
Děkuji za odpověď.

Přítomnost psa na LT

Dobrý den, za jakých podmínek bychom mohli mít na táboře psa. Máme ho tam jako hlídacího,protože LT je obklopeno lesy a mimo dosah lidí. Perková

Musíme uchovávat kopii lékařského potvrzení o způsobilosti dítěte?

Dobrý den,

chtěl bych se Vás zeptat, zda je nutné pořizovat si kopii lékařského potvrzení o způsobilosti dítěte i po skončení zotavovací akce( tábor, 10 dnů 80 dětí) a tu dále uchovávat pro kontrolu zřizovatele Jihomoravského kraje. ( Nevím přesně jak se ta kontrola jmenuje, prostě ta co chodí jednou za rok a kontroluje všechny faktury a papíry spojené s chodem domu dětí a mládeže. Tábor pořádal dům dětí a mládeže. Toto potvrzení platí 1 rok a rodiče ho chtějí vrátit. Musím mít kopii uschovanou pro tuto kontrolu?
Petr

Zdravotník na dětském táboře

Dobrý večer,

vystudovala jsem dvouletou nástavbu oboru zdravotnický asistent (před tím 3 letý obor ošetřovatel, praxe 5let). Můj dotaz tedy zní jestli mohu na dětském letním táboře působit jako zdravotník, nebo ne, protože mám pocit, že tohle upravuje nějaká z nových vyhlášech a ZA už nemůže působit jako zdravotník na letním táboře. Jak to tedy prosím je?

Děkuji a s pozdravem pěkného zítřka
Sroková Kristýna

Ostatní jiná akce pro děti a posudek od lékaře pro vedoucí

Dobrý den,
v létě jsme měli na táboře kontrolu z hygieny a jedna vedoucí měla propadlý posudek od lékaře pro práci s dětmi. Jednalo se o ostatní akci pro děti (méně jak 30 dětí pod 15 let), tedy si myslím, že se na nás nevztahovala povinnost mít pro vedoucí posudek od lékaře o způsobilosti pro práci s dětmi. Pracovnice KHS, ale tento posudek vyžaduje a chce ho doložit zpětně. Jak je to správně?

Děkuji moc za odpověď.

Ošetřování zraněných na táboře

Dobrý den,
pokud se koná tábor, který nesplňuje kritéria zotavovací akce a tudíž nemusí mít zdravotníka, kdo je oprávněn ošetřovat zraněné? Musí to být pouze hlavní vedoucí nebo kdokoli z vedoucích?

Děkuji za odpověď
Arnoštová

Dotace na tábor pro oddíl

Dobrý den, lze získat dotaci na pořádání tábora pro konkrétní oddíl a né pro celou organizaci? Jde o to, že si jako oddíl pronajímáme táborovou základnu u organizace, se kterou jinak nemáme nic společného. My nejsme žádná neziskovka ani nic jiného. Máme nárok na nějaký příspěvek, nebo dotaci?

Doklady potřebné pro výlet tábora za hranice ČR

Dobrý den, pořádáme tábor blízko Polských hranic, máme cca 50 dětí ve věku 6-16 let. Chtěli bychom vyrážet na jednodenní výlety i do Polska, co je k tomu potřeba? Lze to ošetřit nějak hromadně nebo je potřeba, aby mělo každé dítě cestovní doklad? Co v případě, kdy dítě doklad nemá nebo nám jej rodič dát nechce?
Děkuji

Hasičské soustředění

Dobrý den.Měl bych dotazy ohledně pořádání hasičského soustředění.Akce trva 6 dni (nedele az patek)tedy 5 noci. Pocet deti je 25 ve veku 6-15let. Jedna se o trenink deti v pozarnim sportu. Musi byt na tuto akci pritomen zdravotnik nebo je to na uvazeni poradatele?Kdo muze funkci zdravotnika vykonavat?Dekuji Janda Ales

LDT - kuchař

Dobrý den, potřebuji jako kuchař na LDT potvrzení o zdravotní způsobilosti pro práci s dětmi? (§ 10 a § 12 zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví) Nebo mi stačí standardní zdravotní průkaz pracovníka v potravinářství s přezkoušením z hygienického minima. Děkuji za odpověď.

Normy pro stravování na zotavovacích akcí

Zdravím,

nedávno jsme společně s vedoucími řešili stravování na letních stanových táborech. Přesněji jsme se zadrhli na tématu, zdali udává zákon, že každé jídlo musí být normováno podle tabulek např. kuchařky pro školy nebo pro stravovací zařízení, ze kterých vypočítáte kolik dané suroviny potřebujete. Je to tak?

Jinými slovy. Máte 60 osob a chcete jim koupit na svačinu tatranku, takže vám tabulka řekne, že musíte koupit pouze 60 tatranek. Nemůžete 70 tatranek, protože by nebylo prokázáno na co máte těch 10tatranek? Je to tak?

Posudek o zdravotní způsobilosti jako dozor na ZO

Dobrý den, mám dotaz na potvrzení o posudku jako dozor na LT. Účastník, který může jet jako vedoucí oddílu si obstarával posudek u lékaře. Jelikož je mu bude letos 19 let a je ještě v evidenci praktického lékaře pro děti a dorost potvrzení od lékaře nedostal z důvodu, že dětští lékaři nesmí takový posudek napsat. A jak je to tedy s instruktorama. Ty toto potvrzení musí mít také, nebo ho nikde nedostane. Perková Drahomíra

Převoz dětí na táboře osobním autem

Je potřeba potvrzení a souhlas rodičů (zákonných zástupců) pokud na táboře potřebujeme převážet děti osobním autem? Pokud ano, jak jej správně formulovat? Děkuji. Hudcová

Způsobilost práce s dětmi - věková hranice

Dobrý den,
na táboře rozdělujeme přípravný tým na tzv. asistenty (15-18let) + vedoucí (18let +). Je nutné, aby Potvrzení o způsobilosti práce s dětmi měli všechny fyzické osoby, tzn. od 15 let včetně? Děkuji za odpověď.

Kohoutová

Kam se obrátit s prošetřením závadných zkušeností s vedoucí?

Dobry den, kam se mam obratit s zadosti o prosetreni zavadnych skutecnosti, ktere se odehravaji na letnim tabore? Jednou z vedoucich, je prostitutka. V Hradci Kralove ma ta dotycna osoba privat pod nickem nataly hk. Snad takovy clovek, ktery prenasi pohlavni nemoci, nemuze mit co docineni s detmi, proboha! Dekuji. S pozdravem Paseka

Lze sehnat příspěvek na letní tábor?

Dobrý den,ráda bych se informovala o dotovaných letních táborech.Jsem matka samoživitelka a ráda bych našla svému synovi na léto tábor,ale zdají se mi poněkud předražené.Jelikož 2 měsíce mít dovolenou nemohu,tak se snažím něco najít.Synův otec nejeví zájem a ráda bych ,aby si syn prádniny užil.Děkuji za odpověď a přeji krásný slunečný den. S pozdravem Šárka Henklová

Výlet s dětmi na táboře do příhraničí/zahraničí

Chystáme se s dětmi jít na výlet do pohraničí a v průběhu cesty se ocitneme i pár kilometrů v cizím státě. Dětem je méně než 15 let. Musím mít děti v tomto případě s sebou nějaký zvláštní doklad nebo souhlas rodičů? Pasy nebo občanské průkazy jsou nejspíše nereálné vyžadovat. Moc děkuji za radu, Mikulecká Bára

Vedoucí na táboře a příspěvek na stravu

Dobrý den,
jsme nezisková organizace a pořádáme během roku výlety a o prázdninách letní dětské tábory do 30 dětí. Žádné dotace nepobíráme. Mám 2 dotazy:

1) Setkala jsem se s názorem, že by vedoucí na táboře měli platit za stravu, jelikož by jim jinak vznikal v podstatě nedaněný příjem. Jak tuto problematiku vidíte? Pokud za tábor platí pouze děti, byl by to problém v účetnictví? Co jsem se ptala po jiných táborech, například skautských, tak nikde vedoucí za stravu neplatí.

Musíme mít živnostenský list na pořádání tábora?

Dobrý den, chtěla jsem se dotázat. Prvním rokem bychom chtěli pořádat letní tábor pro děti. Jsme vedeni jako SDH - sbor dobrovolných hasičů Jilešovice. Fungujeme jako zřizovatel a jako zprostředkovatel je člen jiné SDH. - fyzická osoba, která tento tábor již pořádala 2 roky po sobě . Má osvědčení hlavního vedoucího tábora, osvědčení zdravotníka. Všechny potřebné dokumenty má v pořádku. Vyskytl se nyní problém, zda vůbec může naše organizace tábor pořádat. Někde jsem zaslechla, že snad bychom měli mít na pořádání tábora i živnostenský list. Proto prosím o informaci.

letní pobyty pro VÚ a DDŠ

Dobrý den,
ráda bych se informovala jak je to s letními pobyty deti z VÚ a DDŠ. Je od MŠMT nějaká nabídka? Nebo si musi pobyty zajistit sami na své náklady ústavy?
Děkuji za odpověď
Petra Netáhlová
737729062

smlouva na zprostředkování tábora

Dobrý den,

náš spolek by měl na základě dohody uspořádat tábor pro odborový svaz. Měli bychom spolu uzavřít smouvu o zprostředkování tábora.
Chtěla jsem se zeptat, zda nemáte nějakou vzorovou smlouvu, podle které bychom se mohli řídit?

Děkuji

Je pořadatel povinen informovat rodiče o tom, kdo se tábora účastní?

Dobrý den, rád bych se touto cestou informoval, jestli je v povinnostech provozovatele informovat rodiče o skutečnosti, že z celkového počtu 80 dětí je třicet dětí z Klokánku, které přirozeně svým projevem a sociálním zázemím se více odlišují od dětí z úplných nebo částečných rodin. Dále, jak je možné, že děti ve věku 5 a 7 sdílí pokoj s jinými dětmi bez souhlasů rodičů. Moje zkušenost: naše děti v pokoji s romskou holčičkou, která je oba neustále fyzicky a slovně napadala. Obě jinak veselé děti přijeli vystrašené a uplakané. Podotýkám, že to byla jejich první tábor.

Cizinec na táboře

Dobrý den,

jmenuji se Petr Mališ a budu vedoucí skautského letního tábora. Mám na Vás prosbu/dotaz.

Přišel mi email od jedné paní z Portugalska, která pochází z ČR ale momentálně bydlí trvale v Portugalsku. Její syn Ian pojede o prázdninách do České republiky za prarodiči a tak nás poprosila, jestli by se mohl zúčastnit skautského tábora tady u nás. Ian chodí do skautu v Portugalsku, umí plynule česky a má České i Portugalské občanství. 

Potvrzení způsobilosti práce s dětmi

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je to s potvrzením způsobilosti práce s dětmi v roce 2016. Jakou má platnost potvrzení od data vystavení lékařem a zda ho musejí mít i pedagogičtí pracovníci? Děkuji.

Témata poradny